Uviedla to Nórska rada pre utečencov (NRC). Päť najzanedbávanejších kríz, kde musia ľudia opúšťať svoje domovy pred vojnou a prenasledovaním, sa nachádza v Afrike, uvádza sa v správe NRC. Po SAR tesne nasleduje Konžská demokratická republika, Sudán, Južný Sudán, Nigéria, Jemen, Palestína, Ukrajina, Mjanmarsko a Somálsko, tvrdí nórska mimovládna organizácia. Žiadnej z týchto krajín sa v tomto ohľade nedostáva patričnej pozornosti a pomoci.
NRC analyzovala všetky krajiny, v ktorých je vysídlených viac než 100.000 ľudí. Tieto štáty sú podľa NRC charakteristické nedostatočnou ekonomickou podporou najzákladnejších humanitárnych potrieb, obmedzenou pozornosťou médií a nedostatkom politickej vôle na riešenie krízovej situácie. "Medzinárodné spoločenstvo nielenže zabudlo na tieto krízy, ale nikdy ani neprejavilo dostatočnú snahu o účasť na ich riešení," vyhlásil generálny tajomník NRC Jan Egeland.
Takmer polovica populácie SAR čelí potravinovej nestabilite, pričom krajina sa už tretí rok po sebe umiestnila na samom spodku indexu ľudského rozvoja OSN. Stredoafrickú republiku od získania nezávislosti v roku 1962 sužuje etnické napätie, politický chaos a ozbrojené konflikty, hoci krajina je bohatá na výskyt diamantov.