Nemecká kancelárka Angela Merkelová a lídri 16 nemeckých spolkových krajín sa dohodli na tomto dočasnom kroku na zasadnutí v Berlíne. Rozhodnutie nasleduje po tom, ako lídri nemeckých politických strán vyzvali, aby sa deportácie zastavili aspoň dočasne. Poukázali pritom na stredajší útok na opevnenú, prísne stráženú diplomatickú štvrť v Kábule, kde utrpelo zranenia približne ďalších 460 ľudí.
Kancelárka Merkelová pritom už skôr oznámila, že deportácie neúspešných žiadateľov o azyl do Afganistanu budú pokračovať napriek bezpečnostným obavám po stredajšom ničivom bombovom útoku v afganskej metropole. Tamojšie nemecké veľvyslanectvo bolo tiež pri výbuchu vážne poškodené.
Bombový útok v Kábule teda opäť poslúžil v Nemecku na otvorenie debaty o plánoch vlády vystupňovať deportácie. Tieto plány vznikli po sérii teroristických útokov v krajine a vlne prípadov sexuálneho zneužitia a lúpeží žien počas novoročných osláv v roku 2016 v Kolíne nad Rýnom. V minulosti väčšina Afgancov, ktorých žiadosť o azyl úrady zamietli, mohla zostať v Nemecku - dôvodom boli bezpečnostné hrozby v ich krajine. Avšak Berlín vlani označil niektoré časti Afganistanu za bezpečné na návrat.
Politickí lídri zo stredoľavej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), ultraľavicovej strany Ľavica (Die Linke) a ochranársky zameraných Zelených však vyzývali aspoň na dočasné zastavenie deportácií do Afganistanu. "Som presvedčený, že vo svetle včerajších udalostí by sme nemali v deportáciách pokračovať," vyhlásil dnes šéf SPD Martin Schultz, ktorý stojí v čele kampane strany pred septembrovými parlamentnými voľbami.