Na druhej strane si bývalá hlava tajnej služby zo zrušenia amnestií a evidentnej straty politického vplyvu ťažkú hlavu nerobí. V rozhovore pre Nový Čas prezradil, čo si o zrušení odpustkov myslí a ako vychádza so svojím bývalým šéfom, expremiérom Vladimírom Mečiarom (74).
Obžaloba z roku 2000 Lexu a ďalších 12 mužov viní z únosu Michala Kováča ml. Po zrušení amnestií ju vytiahli a bude sa ňou zaoberať Okresný súd III v Bratislave, na základe náhodného výberu konkrétne sudca Karol Posluch. Lexa je napriek tomu pokojný. Na otázku, či sa neobáva o život, odpovedal jasne. „Nemám strach z ničoho,“ povedal Novému Času Lexa. „Som len pobúrený tým, že Smer, ktorý sa zľakol kauzy Bašternák a protikorupčných pochodov, poprel všetko, čo v oblasti práva vyznával a odhlasoval právne nihilistické ústavné zmeny,“ pripomenul dlhoročné presviedčanie verejnosti, že amnestie sa zrušiť nedajú.
„Nejde len o moju osobu, ale o deštrukciu právneho systému a nadraďovania zákonodarnej moci nad rozhodnutia súdov,“ doplnil. Pýtali sme sa aj na to, či sa ešte stretáva s Mečiarom a o čom sa spolu rozprávajú. „S pánom Mečiarom sa vídame zriedka a keď sa zhovárame, ide len o spomínanie na spoločnú prácu pri zakladaní Slovenskej republiky,“ dodal Lexa s úsmevom. „To už skôr uverím tomu, že si vzájomne prednášajú vlastnú poéziu,“ komentoval politický analytik Ján Baránek.
Odovzdal pas
Lexa v piatok na súde, kde sa budú zaoberať jeho obžalobou, odovzdal svoj cestovný pas. „Urobil tak z jediného dôvodu, aby zabránil ďalším špekuláciám o jeho prípadnom odchode z krajiny,“ povedal jeho advokát Marek Para. Ako dôkaz priložil aj tvrdenie, že ešte v marci už mal zakúpené letenky späť do Mexika, odkiaľ sa krátko predtým po niekoľkých mesiacoch vrátil. No pre rušenie amnestií ostal na Slovensku.