Z pohodlia záhrady Bieleho domu oznámil vystúpenie USA z parížskej klimatickej dohody. Jeho rozhodnutie vyvolalo vlnu pobúrenia nielen vo verejnosti, ale najmä u svetových a európskych lídrov. Aký vplyv bude mať na planétu Trumpov radikálny krok?
„Odstupujeme, ale začneme vyjednávanie a uvidíme, či dospejeme k spravodlivej dohode. Ak áno, bude to skvelé. Ak nie, pôjde to aj tak,“ avizoval odstúpenie od parížskej dohody Donald Trump. Jej sa v roku 2015 upísalo 195 krajín a cieľom malo byť udržanie zvyšovania svetovej teploty pod 2 °C a obmedzenie produkcie emisií a skleníkových plynov, ktoré ničia naše životné prostredie. Podľa Trumpa bola dohoda finančne pre USA nevýhodná a veľmi drahá.
Americký prezident si okrem zahraničných lídrov poriadnu kritiku vypočul aj od slovenského ministra životného prostredia Lászlóá Sólymosa: „Rozhodnutie prezidenta Trumpa považujem za sebecké a som z neho veľmi sklamaný. Ukázalo sa, že ekonomické záujmy v tomto prípade prevážili nad racionálnymi a odbornými argumentmi,“ udrel. K otázke má jasné stanovisko aj slovenská pobočka organizácie Greenpeace. „Ak by tento krok nasledovali iné krajiny, ohrozilo by to klimatický cieľ dohody,“ skonštatovala Katarína Juríková z neziskovky.
5 vecí, ktoré spôsobí jeho verdikt
1. Zhoršenie globálneho otepľovania
USA je producentom 15 percent svetových emisií a odstúpenie od klimatickej dohody podľa expertov môže mať fatálne následky. Cieľom dohody bolo stiahnuť otepľovanie pod 2 °C. „Ak nič neurobíme, mohli by sa zvýšiť teploty až o päť či viac stupňov, čo by bolo katastrofálne,“ bijú na poplach odborníci z MIT. Globálne otepľovanie môže mať za následok roztápanie ľadovcov, okysľovanie trópov a častejšie sa budú vyskytovať problémy s pitnou vodou.
2. Nárast migrácie
Globálne otepľovanie a klimatické zmeny majú na svedomí rozširovanie chorôb v rozvojových krajinách, záplavy či dokonca hladomory. Práve tieto faktory sú spúšťačom masovej migrácie vo svete. Podľa odborníkov práve klimatické zmeny spôsobia do roku 2050 vysídlenie 200 miliónov ľudí.
3. Narušená spolupráca s USA
Príkaz z Oválnej pracovne Bieleho domu poriadne skomplikuje spoluprácu USA so zvyškom sveta. Trumpov nepopulárny krok veľmi odsudzuje francúzsky prezident Emmanuel Macron aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Práve Trumpove vzťahy s niektorými európskymi lídrami sú od jeho zvolenia do úradu viac než napäté a tento krok to len posilní.
4. Ameriku vystrieda Čína
Prirodzeným partnerom v boji proti znečisťovaniu ovzdušia emisiami boli Spojené štáty americké. Teraz ich miesto obsadí Čína, ktorá sa k tomu otvorene hlási. Vyšachuje tak USA a stane sa partnerom Európskej únie a zároveň najväčším bojovníkom proti globálnemu otepľovaniu. Práve Čína prisľúbila, že do roku 2030, keď jej emisie dosiahnu vrchol, bude mať 20 percent z bezuhlíkových zdrojov.
5. Nespokojnosť svetových spoločností
Svetové firmy ako giganty Apple či Google sa oficiálne postavili proti Trumpovmu radikálnemu kroku. Šéf ropnej spoločnosti Exxon Darren Woods sa prezidentovi USA posťažoval aj v osobnom liste. Do Trumpa sa pustil i šéf spoločnosti Tesla Elon Musk, ktorý sa rozhodol vystúpiť z niekoľkých dozorných rád, ktoré sú pod dozorom Bieleho domu.
Robí to, čo je výhodné len pre Ameriku
Miroslav Kusý, politológ
Politici sa tu púšťajú na tenký ľad, pretože robia to, čo neovplyvní kroky v ich najbližšom volebnom období. Toto je nad horizont takéhoto obdobia. To, čo urobil Trump, je zlé a robí len to, čo je výhodné pre Ameriku, a nie pre svet.
Trump so strelil do nohy
Pavol Szalai, analytik Euroactiv
Najhoršie je, že Trump šíri falošné správy o globálnom otepľovaní, najmä o financovaní, keď tvrdí, že Ameriku to veľa stojí. Narozdiel od Nemecka či Francúzska, oni sami sú dlžníci. Trump si okrem iného strelil do vlastnej nohy. Znamená to, že USA spolu s Čínou patria medzi lídrov v nízkouhlíkových technológiách. Pracovné miesta v Amerike vznikajú vďaka obnoviteľným zdrojom energií, a nie vďaka uhliu, ktoré Trump tak obhajuje
Svetovi lídri sú zhnusení
Andrej Kiska, slovenský prezident
Smutný deň pre našu planétu. Snaha bojovať s klimatickými zmenami nie je vec politického presvedčenia, ale základnej zodpovednosti.
Angela Merkelová, nemecká kancelárka
Krok USA nemôže zastaviť a nezastaví tých z nás, ktorí sa cítia byť zaviazaní k ochrane planéty. Všetkým, ktorí veria v dôležitosť našej planéty, hovorím: Pokračujme v spoločnej ceste, aby sme boli úspešní pri chránení našej Matky Zeme.
Justin Trudeau, premiér Kanady
Som nesmierne rozčarovaný rozhodnutím americkej vlády. Pozícia Kanady v tejto veci zostáva nezmenená spolu s ďalšími krajinami, ktoré túto dohodu naďalej podporujú. Budeme s USA pokračovať v rokovaniach, je to nesmierne dôležité pre celé ľudstvo.
Emmanuel Macron, francúzsky prezident
Spojené štáty sa obrátili svetu chrbtom a idú proti vlastným záujmom. Nie je možné vyjednať novú dohodu. S USA budeme naďalej spolupracovať, ale nie v otázke boja proti klimatickým zmenám. Zároveň pozývam amerických vedcov, aby prišli pracovať k nám.
Theresa Mayová, britská premiérka
Som sklamaná z rozhodnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zmluva je dôležitá pre prosperitu a bezpečnosť budúcich generácií. Uisťujem, že Veľká Británia ostáva zaviazaná parížskou dohodou.
Predvídateľný
Stalo sa, čo sme vedeli.
Napriek tomu prepukli emócie, porovnateľné s hystériou. USA odstúpili od parížskej klimatickej dohody. K problému sa vyjadrili už Macron, Merkelová, EÚ... Samozrejme, podľa očakávania – kriticky. Trump vyvolával a vyvoláva silné emócie a zodpovedajú tomu aj reakcie. Je tu však jedno ale. Málokto reaguje na všetko, čo hovorí Trump. Keď Trump začal napĺňať svoj predvolebný sľub, že bude tlačiť na NATO, lebo USA naň finančne doplácajú, tiež hrali prvé slovo emócie. Keď sme sa započúvali do dôvodov Trumpa pri NATO, postupne sme prišli na to, že niektoré jeho argumenty majú racionálne jadro. Kde je teda rácio tu? Minimálne – Trump tvrdí, že „zelené“ peniaze pre rozvojové krajiny sa zneužívajú. Strácajú sa v sieti korupcie týchto krajín. Ďalším Trumpovým argumentom je, že USA prispievajú viac, ako niektoré iné krajiny, niektoré neplatia vôbec.
Trump sa teda predovšetkým prihovára Američanom. Nie svetu, ani Merkelovej či Macronovi. Možno vám v debate v médiách niečo chýba. Samotná debata o klimatických zmenách. Faktom je, že tie sú nepopierateľné. Mám na mysli debatu o príčinách. Do akej miery je za ne zodpovedný človek. Teda diskusia o miere zavinenia. Pritom v tejto diskusii to nie je tak, že na jednej strane sú dobrí a na druhej strane zlí. Ak sú „dobrí“, prečo manipulovali v minulosti s dátami, aby dokázali vplyv ľudskej činnosti na zmeny klímy? Otázka je, kvôli komu či čomu? Takže – miesto hystérie radšej poctivo diskutujme. A na záver – Trump povedal, že chce dohodu. Ale inú, menej nevýhodnú pre USA.
*Názory redakcie sa nemusia stotožňovať s názormi autora komentára, ktorý zodpovedá aj za jeho vecný obsah.