Niektorí s rozhodnutím ochranárov o jej zastrelení súhlasia, pretože sa obávali toho, že šelma na ľudí nečakane zaútočí, ďalší považujú tento krok za unáhlený a spustili vlnu kritiky. Nový Čas Nedeľa u ochranára Erika Baláža (39) z Lesoochranárske zoskupenie Vlk zisťoval nielen to, prečo musela Inga zomrieť, ale aj to, ako sa o medvede na Slovensku staráme a ako je možné zabrániť tomu, aby sa podobné prípady so smutným koncom opakovali.
Prvýkrát sa Inga aj s mladými objavila medzi ľuďmi ešte začiatkom mája, a to na strome v Starom Smokovci. Čo tam podľa vás hľadala?
- Medveď je veľmi inteligentný tvor. Hľadá spôsob prežitia a využíva na to všetky preňho ľahko dostupné metódy. U tejto medvedice s mladými to mohla byť aj snaha ochrániť mláďatá pred medvedími samcami v ruji, lebo zistila, že medveď je väčším nebezpečím ako človek. Prerátala sa. Medvedica sa pravdepodobne pohybovala na tomto území od mladosti, živila sa odpadkami z kontajnerov a tento návyk u nej ostal. A so svojimi prvými mláďatami robila to, čo robila predtým. Narodením mláďat mohlo dôjsť aj k hormonálnemu rozhádzaniu organizmu a tým sa znížila aj jej plachosť.
Neexistovala iná možnosť ako jej smrť?
- Teoreticky tu ešte bola šanca, kým bola v Smokovci. Problém bol, že stále mala prístup k odpadkom, ktoré požierala.
Vyplýva z toho teda, že sú medvede premnožené, nemajú čo žrať a preto vyhľadávajú ľudské obydlia?
- Medveďov je toľko, koľko majú potravy. Príroda si ich vie zregulovať. Problém je , že získavajú potravu neprirodzenou cestou. Nielenže chodia na odpadky do kontajnerov, ale aj prikrmovaním poľovníkmi hlavne na okraji lesa v blízkosti obydlí. Potom príde návyk, blízkosť človeka znamená – potrava. Medvede premnožené určite nie sú. Dodnes však nemáme presné čísla ich stavu. Medveď totiž za deň a noc prejde desiatky kilometrov. Je síce všežravec, ale jeho hlavným jedlom je rastlinná potrava a lesné plody.
- Medveď je naša najväčšia šelma. Nepoznám prípad usmrtenia človeka medveďom. Medveď na človeka neútočí bez príčiny. Sú to výnimočné situácie, keď sa nejakým spôsobom cíti bezprostredne ohrozený. Nie je však vôbec normálne, aby divá šelma žila v ľudskom teritóriu, videli ste to aj u Ingy. Ľudia boli v úplnej blízkosti a premleli sa tam stovky ľudí a ona nereagovala. Ak by však došlo k nejakému konfliktu, napríklad medzi psom a mláďaťom, tak si ho bude brániť. Ľudia sa správali úplne zle, pomýlili si to so zoologickou záhradou.
Prečo Inga nemohla dožiť v niektorej zoo?
- To je otázka na zoologické záhrady...
Robíme pre medvede to, čo by sme mali, alebo môžeme niečo zlepšiť?
- Dlhodobo sa nerobilo takmer nič a až v poslednom čase sa začínajú robiť aj systémové zmeny, lenže to je už v mnohých prípadoch neskoro. Dôsledkom toho je aj Inga. Ak sa napríklad teraz odpadky naozaj zabezpečia a medvede by sa k nim nedostali, časť medveďov sa nebude vedieť vrátiť k normálnemu spôsobu života a tých medveďov bude treba nejako vyriešiť. Bohužiaľ, niektoré aj odstrelom alebo umiestnením do nejakého zariadenia. Dôležité je, že potom už nebudú takéto jedince s návykom na ľudské odpadky. Je zásadné vyriešiť to dlhodobo a systémovo.
Ako je to so strieľaním medveďov – koľko ich ročne padne za obeť poľovníkom? Kto schvaľuje ich odstrel a prečo?
- Odstrel povoľuje Ministerstvo životného prostredia SR a ročne sa ich odstrelí približne 20. Dôvody sú rôzne, ale tým hlavným je ohrozenie ľudských životov.
Medveď hnedý
- DĹŽKA TELA: 2-3 m
- rast sa zastaví v 10 rokoch - HMOTNOSŤ: 150 - 350 kg
- POČET MLÁĎAT: 2, zriedka 4-5
- PÔRODNÁ HMOTNOSŤ: 400 - 500 g. Jeho veľkosť je podobná morskému prasiatku. Prvé 3-4 mesiace sú odkázané iba na mlieko matky.
- DĹŽKA ŽIVOTA: 20 rokov, v zajatí 30 rokov
- POTRAVA: trávy, byliny, ovocie, černice, orechy, semená, hmyz, med, ryby, vtáky hniezdiace na zemi, hlodavce, kopytníky, zdochliny
- SPÔSOB ŽIVOTA: samotársky a v materských rodinách
- TERITÓRIUM: 20 až 60 m2. Tento priestor si označuje pachovými značkami, výkalmi, ale najmä záhryzmi na kmeňoch stromov.
- VÝBORNÝ ČUCH: človeka alebo inú zver dokáže zacítiť na 5 km. Rovnaký má aj sluch, no zrak je slabší.
- ZIMNÝ SPÁNOK: 6 mesiacov
- zimu prečkávajú v brlohoch a na jeseň sa musia preto poriadne vykŕmiť
Medveď Balú († 6)
- narodil sa vo voľnej prírode v roku 2010, detstvo strávil v českej Zoo Tábor.
- v júni 2016 putoval do nového domova - do Bojnickej zoo
- v novom výbehu však strávil len pár dní, no celkovo si dobre zvykal
- 21. júla 2016 v ranných hodinách ho návštevníci objavili mimo výbehu
- podarilo sa mu utiecť pomocou drevených pňov nahromadených na okraji výbehu
- vyšplhal sa a preliezol na druhú stranu
- na svoju zvedavosť doplatil životom, v ten istý deň, pol hodiny po odchyte ho veterinár usmrtil