Vyplýva to zo Svetového mierového indexu (GPI), ktorý zverejnil britský Inštitút pre hospodárstvo a mier (IEP). Rebríček naďalej vedie Island, najhoršia situácia potom panuje v Sýrii.
Spojené štáty patria ku krajinám, ktoré oproti vlaňajšku v hodnotení zaznamenali jeden z najhorších prepadov. USA majú teraz 114. priečku, čo je o jedenásť pozícií horší výsledok ako v roku 2016. Najviac miest, a to 28, stratilo juhoafrické kráľovstva Lesotho, ktoré je na 90. priečke. V Európe sa situácia najviac vyhrotila v Bosne a Hercegovine, ktorá sa na 84. miesto prepadla o 21 pozícií.
Európa všeobecne vychádza z hodnotenia ako región s veľmi vysokou či vysokou mierou bezpečia, výnimkou sú len Moldavsko, Grécko a balkánske štáty Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Kosovo a Macedónsko, kde panuje stredná úroveň mierumilovnosti. Úplne na chvoste sú potom Ukrajina (154. miesto), ktorá je zasiahnutá konfliktom na východe krajiny, a Rusko (151. miesto). Oba tieto štáty podľa GPI majú veľmi nízku úroveň bezpečia a pokoja. Od roku 2008, kedy je index zostavovaný, je každoročným víťazom Island.
Index mieru je výsledkom hodnotenia v 23 kategóriách, ako sú napríklad miera kriminality, jednoduchosť prístupu k zbraniam, veľkosť armády a jej výzbroj, príspevky na mierové misie OSN, vzťahy so susednými krajinami, mierumilovnosť demonštrácií, miera nátlaku politického systému na občanov či účasť na zahraničných konfliktoch.
Rebríček najmierumilovnejších krajín
1. Island
2. Nový Zéland
3. Portugalsko
4. Rakúsko
5. Dánsko
6. Česko
7. Slovensko
8. Kanada
9. Švajčiarsko
10. Severné Írsko
11. Japonsko
12. Austrália
13. Bután
14. Nórsko
15. Maďarsko