Podobné žiadosti sa totiž začali šíriť po sociálnych sieťach. Podporil ju v tom aj starosta Londýna Sadiq Khan. Napriek tomu strany prerušili svoje národné kampane. Podľa britských predstaviteľov by takýto prístup odporoval ich národnému naturelu. Pomôžu nedávne útoky premiérke, ktorá sa za posledné týždne v prieskumoch prepadla o 20 percentuálnych bodov?
Khan vystúpil pred kamery hneď ráno. „Londýnčania sa nikdy nepodvolia, aj keď ďalšie teroristické útoky sú veľmi pravdepodobné. Je to útok na demokraciu, pretože teroristi neznášajú demokraciu,“ povedal s tým, že Briti sa nesmú podvoliť strachu, a preto je zásadne proti odloženiu volieb. Premiérka Mayová vyhlásila predčasné voľby ešte v apríli. Chcela si tým upevniť svoju pozíciu pred náročnými rokovaniami o vystúpení Británie z Európskej únie. V tom čase mali jej konzervatívci pred labouristami pohodlný 24-percentný náskok. Ten sa však do víkendu scvrkol na 5 percent. „Posledný útok môže mať vplyv v prospech konzervatívcov,“ myslí si politológ Ján Baránek. „Premiérke to dáva ďalšiu legitimitu na postoje, ktoré prezentuje. Je to akoby nevyžiadaná podpora jej krokom a istej forme izolacionizmu Británie.“
Celá skupina bude veľmi rýchlo odhalená
Jaroslav Naď, bezpečnostný analytik
- Bol to štandardný teroristický útok, ktorý majú odskúšaný. Prenajmú si nákladné auto a zaútočia na ľudí. Predpokladám, že sa k tomu prihlásil Islamský štát, aj keď nie som si istý, že za ním stojí. Skupina bude veľmi rýchlo odhalená aj s menami a napojeniami. Žiaľ, takéto útoky, či už v Londýne, alebo iných krajinách sa zopakujú. Čo sa týka rýchlosti zásahu, bol to vynikajúci čas. Vidno, že jednotky boli v pohotovosti, napriek tomu sa nepodarilo zabrániť útoku. Vzhľadom na okolnosti je obetí relatívne menej, ako mohlo byť, polícia zareagovala veľmi rýchlo. Teroristi využívajú sociálne siete a kyberpriestor, aby šírili svoje názory. Využívajú výdobytky demokracie na jej zničenie.
Útok je podporou pre zástancov Brexitu
Ján Baránek, politológ
- K britskému prístupu k reáliám by mi vôbec nesadlo, keby odložili voľby alebo podobne. To nerobili ani počas vojny. Vplyv to môže mať v prospech konzervatívcov, pretože v posledných týždňoch začali výrazne strácať. S voľbami útok nemá nič spoločné. Útok je však argument pre podporiteľov Brexitu. Premiérke to dáva ďalšiu legitimitu na postoje, ktoré prezentuje. Je to akoby nevyžiadaná podpora jej krokom a istej forme izolacionizmu Británie. I keď dnes je to už zmeškaný vlak. Pomáha jej to aj v jej názore, že radšej žiadnu zmluvu s Úniou pri odchode Británie z EÚ ako zlú zmluvu. Mayová využije celkovú bezpečnostnú situáciu v Európe.