Čo kolenám škodí
ROTAČNÉ POHYBY
Sú najväčšou záťažou pre kolená. Ido o pohyby, ktoré sa vyskytujú pri športe, napríklad pri futbale, keď sa lopta odrazí a človek náhle mení smer behu. Vtedy sa v kolene najčastejšie poškodzuje meniskus.
RIEŠENIE: Rotačné pohyby strašia najmä nepripravené kolená! Najdôležitejšie je ovládať techniku daného športu, aby sa predišlo úrazu. Potrebné je aj spevňovanie svalového aparátu, aby bolo koleno čo najpevnejšie a čo najlepšie znášalo nadmernú záťaž aj záťaž daného momentu.
DEDIČNOSŤ
Anatomická predispozícia kolien, hypermobilita - nadmerná pohyblivosť, obezita, reumatické a výživové ochorenia ovplyvňujú kolenné kĺby.
RIEŠENIE: Správna životospráva a pravidelné konzultácie s ortopédom a fyzioterapeutom, ktorí vám poradia, ako správne cvičiť.
NEOBVYKLÁ ZÁŤAŽ
Keď sa v 50-ke rozhodnete pre šport, ktorý ste nikdy predtým nerobili, nové pohybové vzorce sa môžu ukázať ako nepriaznivé. Športovať je vždy prospešné, ale keď neovládate techniku, uškodíte si. Vieme, že plávanie je fajn, lebo organizmus je nadľahčovaný, ale chrbtica a ramená môžu pri plávaní hovoriť niečo iné.
RIEŠENIE: Vhodné je zveriť sa do rúk skúseným trénerom. Dôležitá je kondičná príprava a mentálna výbava daného športovca. Bicyklovanie vplýva na kolená priaznivo, ak dochádza k pohybu pri minimálnej záťaži a byciklujete čo najdlhšie. Záťaž si pridávajte postupne a sedadlo majte čo najvyššie.
BEH NA ASFALTE
Pri tejto športovej aktivite sa najčastejšie poškodzuje koleno medzi jabĺčkom a stehennou kosťou. Toto riziko podstupujú všetci bežci, ktorí behajú po asfalte. Z pohľadu ortopéda je beh na tomto povrchu veľmi nezdravý a riskujete vážne poškodenie kolien.
RIEŠENIE: Tí, čo chcú zdravo behať, nech radšej uprednostnia mäký povrch ako trávnik, bežecká dráha či lesné chodníčky. Napríklad futbalisti, ktorí dennodenne behajú po trávniku, nemajú problém s kolenami až kým nezačnú trénovať na umelom trávniku. Ten je totiž tvrdý a v tom momente ich začnú pobolievať kolená. Samozrejme, potrebné je mať správnu bežeckú obuv.
Prečo je dobré používať na kolená parafínové zábaly?
Parafín pokožku dostatočne vyživuje, pričom pôsobením tepla ju aj dobre prekrví a účinné látky sa lepšie vstrebávajú. Okrem kolien sa parafín často aplikuje aj na ruky, pokožku nôh, tvár či dekolt. Koža sa zjemní, neťahá a dostavia sa nielen citeľné, ale aj viditeľné zmeny. Navyše parafín je vhodný aj pri reume a bolesti kĺbov.
Je to iba sezónna záležitosť?
Tieto zábaly regenerujú kožu po pobyte na slnku alebo v zimných mesiacoch. No neuškodí, ak sa procedúra praktizuje celoročne. Keď sa chce niekto poctivo starať o svoju pokožku, môže navštevovať kozmetický salón pravidelne alebo si robiť vyživujúce zábaly svojpomocne doma.
V akej intenzite a ako vlastne začať?
Pokojne aj raz za mesiac alebo každé dva týždne. Na začiatok je dôležité odstrániť odumreté bunky a suchú pokožku peelingom. Až potom problémové - suché partie, ako sú kolená či lakte, hydratujte pleťovým krémom či telovým mliekom.
Spomínate, že parafín sa dá jednoducho domácky nahradiť. Čím?
Nie je to celkom náhrada parafínu, ale po dôkladnom peelingu si naneste napríklad na kolená vyživujúci krém. Potom si v hrnci zohrejte na primeranú teplotu olivový olej a máčajte si v ňom kolená, lakte či ruky. Po dvadsiatich minútach si hydratované miesta zabaľte do froté uteráka a nechajte regenerovať.
Výživové doplnky
Siahnite po nich v prípade, že ide do tuhého:
• Morský kolagén v prášku v kombinácii s vitamínom C
• Žraločia chrupavka
• Úľavu kolenám poskytnú i bylinkové a olejové zábaly, potieranie alpou či konskou masťou.
Najväčšie mýty
Vitamíny a výživové doplnky vám pomôžu!
Farmaceutické produkty vám pomôžu len v prípade, že organizmus má poruchu a potrebuje ju reparovať. Pokiaľ ste v poriadku a zbytočne sa kŕmite doplnkami obsahujúcimi vitamíny, ktorých má telo dostatok, tak ich len zbytočne vylúčite v stolici. Neužívajte výživové doplnky stravy len preto, že vám to podradil kamarát v posilňovni, vďaka tomu len podporujete farmaceutický priemysel. Lieky a výživové doplnky preto užívajte až keď sa dostaví problém.
Jedzte huspeninu a želatínové cukríky!
V skutočnosti obsahujú minimálne množstvo zložiek, ktoré sú potrebné pre výživu a tvorbu chrupaviek, čiže vám nepomôžu. Preto boli užitočné látky, obsahujúce dôležité stavebné zložky na obnovu chrupavky alebo väziva dosadené do špeciálnych liekov a výživových doplnkov.
- Koleno je váhonosný kĺb, čiže znáša váhu organizmu a je relatívne dosť zaťažovaný, rovnako ako bedrové a členkové kĺby. Z pohľadu týchto kĺbov sú kolená najkomplikovanejšie, keďže sa tam skĺbujú tri kosti - stehenná, predkolenná a samotné jabĺčko. Aj preto v nich často dochádza k poškodeniu a 50 % pacientov, ktorí ku mne prichádzajú, má problémy práve s kolenami. Až potom prídu bedrá a členky.