"Ak nefunguje bezpečnostný sektor, dochádza ku konfliktom, respektíve sa krajina nedokáže spamätať po konfliktoch. A preto považujeme reformu bezpečnostného sektora za nesmierne dôležitú súčasť predchádzania konfliktov a riešenia konfliktov." Uviedol to dnes minister na dvojdňovej medzinárodnej konferencii s názvom „Úloha reformy sektora bezpečnosti pri udržiavaní mieru: výzvy a príležitosti", ktorá sa koná v Bratislave v priestoroch rezortu diplomacie.
Pre Slovensko je téma reformy bezpečnostného sektora podľa ministra obzvlášť dôležitá, keďže na pôdu Organizácie Spojených národov (OSN) ju prinieslo práve Slovensko pred desiatimi rokmi vo februári 2007. "Téma je pre Slovensko veľmi typická, pretože my vlastne desať rokov sme istým spôsobom jej nositeľmi. Odvtedy boli prijaté dve správy generálneho tajomníka OSN k tejto téme a v roku 2014 historicky prvá rezolúcia Bezpečnostnej rady," konštatoval.
Podľa neho význam konferencie spočíva v tom, že odkedy Slovensko tému nastolilo, bezpečnostná situácia sa vyvíja. "Cieľom je posúdiť, či sú medzinárodné organizácie, ktoré sú prítomné aj dnes v Bratislave, dostatočne vybavené svojimi mandátmi na to, aby sme agendu reformy bezpečnostného sektora posunuli dopredu," uviedol s tým, že konferencia je vnímaná ako debata dôležitých partnerov.
Podujatia medzinárodného charakteru sa zúčastnili i generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe Lamberto Zannier a námestník Generálneho tajomníka OSN pre právny štát a bezpečnostné inštitúcie Alexander Zueva.
Zannier vyzdvihol, že dnes sa svet musí popasovať s veľkými výzvami v bezpečnostnej oblasti a práve z toho dôvodu majú svoj veľký význam takéto podujatia, kde sa o problematike diskutuje. "Musíme budovať partnerstvá," zdôraznil.
Námestník Generálneho tajomníka OSN zdôraznil, že všetky investície smerujúce do reformy bezpečnostného sektora sú rozhodujúce nielen pre udržiavanie mieru, ale aj pre prevenciu konfliktov a ich nárast. Práve z tohto dôvodu ocenil iniciatívu Slovenska.