Generálna prokuratúra na čele s jej šéfom Jaroslavom Čižnárom (53) tvrdí, že sa Lipšic k skutku nepriznal, takže nie sú splnené podmienky na uzavretie dohody. Šramko jej oponuje. Podľa neho Lišpic svojím prístupom, súhlasom so všetkými úkonmi či odškodnením pozostalých jednoznačne preukázal, že cíti vinu.
„Nezľahčoval skutok. Neuvádzal skutočnosti, ktoré by ho mohli vyviňovať z jeho spáchania a ani neuvádzal také skutočnosti, ktoré by mohli čo i len naznačovať, že na vzniku nehody a následku by mohol niesť zodpovednosť niekto iný,“ píše v odôvodnení, ktoré zverejnil postoj.sk. Lipšic sa pritom nevyhováral ani na fakt, že zrazený dôchodca Emil († 72) mal v krvi 2,19 promile alkoholu.
Šramko tiež pripomenul, že ak by mu Generálna prokuratúra nezhatila plány, tak by od Lipšica žiadal výslovné priznanie viny pri samotnom uzatváraní dohody. „Po jeho výslovnej a kladnej odpovedi by som obvinenému navrhol trest a po jeho akceptovaní by som dohodu s ním podpísal,“ uviedol Šramko v odôvodnení. Na záver dodáva, že sa ako prokurátor nedopustil akejkoľvek chyby, ale keď si jeho nadriadená Generálna prokuratúra myslí niečo iné, požiadal o odňatie spisu.
Nehoda sa stala v septembri minulého roka. Lipšic na priechode pre chodcov vo večerných hodinách zrazil chodca. Podľa znaleckých posudkov prekročil rýchlosť a rýchlejšou reakciou mohol nehode zabrániť. V jeho prospech zas svedčí to, že na muža nebolo riadne vidieť. Lipšic svoj čin oľutoval, odišiel z parlamentu a odškodnil rodinu.
Podľa Generálnej prokuratúry to však nie je dostatočné priznanie viny, ktoré je podmienkou na dohodu s prokurátorom, keď by dostal nižší trest. „Zatiaľ neboli splnené podmienky na dohodu o vine a treste, kde sa musí páchateľ priznať,“ vyhlásil Čižnár s tým, že ak sa Lipšic riadne prizná, nemá dôvod dohode brániť. „Nám je jedno, o koho ide,“ uistil.
Obhajkyňa Lipšica s tým nesúhlasí. „Nebudeme však iniciovať ďalšie konanie o dohode, musí rozhodnúť prokuratúra,“ dodala Eva Mišíková. Lipšic ako vtedajší minister spravodlivosti dohodu zaviedol do trestného poriadku. „Platnú úpravu teda dobre poznám,“ reagoval.
Generálna prokuratúra však naďalej trvá na svojom. V najnovšej reakcii zopakovala, že Lipšic sa riadne nepriznal a neuznal svoju vinu, preto nemôže byť uzavretá dohoda o vine a treste. K samotnej Šramkovej žiadosti o odobratie prípadu uviedla, že nešlo o pokyn z jej strany, ale len o stanovisko. „Námietky je oprávnený podať prokurátor len proti pokynu nadriadeného prokurátora, nie proti stanovisku. Eventuálne odňatie trestnej veci dozorovému prokurátorovi môže zvážiť len krajská prokurátorka v Bratislave,“ dodala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.