Autori článku vyzdvihli najmä rozmach automobilového priemyslu, mobilných aplikácií, úspech lietajúceho auta, i firiem ESET či Sygic, ktoré pozná celý svet. Naopak, skritizovali ekonomiku, zlé podmienky pre slovenských podnikateľov a korupčné škandály.
Britský denník vychválil Bratislavu od prvých riadkov. „Hlavné mesto Slovenska, ktorého stredoveké kostoly a dlažobné ulice pripomínajú San Francisco, je jedným z miest, o ktorých sa verí, že sa stanú Silicon Valley strednej Európy,“ píše denník Financial Times. Od svetoznámej americkej oblasti by sa tá naša líšila iba názvom viažucim sa ku geografickému umiestneniu - Danube Valley, teda údolie Dunaja.
Článok hodnotí slovenskú ekonomiku, ktorá je závislá od automobilového priemyslu, ako aj výborné nápady Slovákov, ktoré ohurujú svet. Spomedzi nich spomínajú úspech slovenského modelu lietajúceho auta. „Šéf aeromobilu Juraj Vaculík je vzorom technologickej zmeny. Od roku 2010 sa s kolegom Štefanom Kleinom dokážu vyrovnať firmám v Silicon Valey, ako firma Kitty Hawk, ktorú podporoval aj spoluzakladateľ firmy Google Larry Page,“ doplňa denník. Autori tiež vyzdvihli svetový úspech našich firiem Sygic, ESET, či Pixel Federation, ktorá vyrába počítačové hry.
Zlá ekonomika
Briti ocenili aj mladých Slovákov, ktorí sa púšťajú do start-upov. „Tí sa však na malom slovenskom trhu nemôžu uchytiť, preto sa vydávajú na medzinárodne trhy, kde je po ich produktoch dopyt,“ tvrdí denník, podľa ktorého však naši podnikatelia čelia problémom financovania. „Slovensko od vstupu do EÚ získalo 4 mld. eur na výskum a inovácie. Je však ťažké nájsť súkromný kapitál, ktorý môže nakopnúť projekty,“ tvrdia britskí novinári s tým, že začínajúcim podnikateľom nestačia len vládne pôžičky.
Financial Times v závere kritizuje slovenskú legislatívu, ktorá uprednostňuje väčšie zahraničné firmy pred menšími domácimi. „Zdá sa, že daňové úľavy prinášajú prospech zahraničným investorom, ktorí sľubujú, že prinesú pracovné príležitosti do krajiny viac ako menšie inovatívne projekty,“ tvrdí denník. Ďalším problémom je nedostatok skúsených pracovníkov, ktorí odchádzajú za hranice. „Politická klíma krajiny, ktorá sa vyznačuje nekonečnými korupčnými škandálmi, málo povzbudzuje svojich expertov, aby sa vrátili domov,“ uzatvára denník.
ESET
Úspech: Prevádzkujú jeden z najpoužívanejších softvérov na ochranu PC na svete
Reakcia: „Sme radi, že nás pochválili. Britské médiá nás spomínajú často v súvislosti s výskumom v oblasti škodlivého kódu a bezpečnosti,“ povedala Zuzana Hošalová z ESET-u.
SYGIC
Úspech: Ich navigačný softvér používa neuveriteľných 200 miliónov ľudí na celom svete
Reakcia: „Teší nás to. Zahraničné média o nás píšu v súvislosti s obľúbenou GPS navigáciou,“ povedala hovorkyňa Daniela Bunhu.
Volkswagen
Úspech: Spoločnosť Volkswagen Slovakia pôsobí na trhu vyše 25 rokov
Reakcia: „S viac než 12 300 zamestnancami sme najväčší súkromný zamestnávateľ na Slovensku a patríme medzi najväčších investorov aj exportérov v krajine,“ informovala hovorkyňa Lucia Kovarovič Makayová.
Kremíkové údolie
Silicon Valley (Kremíkové údolie) je prezývka južnej časti oblasti Sanfranciského zálivu v Severnej Kalifornii v USA. Prezývku toto miesto dostalo vďaka množstvu firiem, ktoré sa venujú IT priemyslu, ako Google, Apple a HP. Výraz Silicon Valley prvýkrát použil novinár Don Hoefler v r. 1971.