Malý Sonny je totiž jedným z len 25 detí na svete, ktoré trpia vzácnym genetickým syndrómom známym ako 2Q24.3. Chýba pri ňom kúsok zo 46 chromozómov ľudského tela, čo sa odzrkadľuje na jeho vývine.
U chlapčeka sa to prejavilo tak, že ako trojmesačný začal mávať záchvaty, ktoré boli čím ďalej, tým silnejšie a častejšie. Nakoniec ich pretrpel aj 30 za deň, uvádza TheSun.co.uk. Jeden z nich bol obzvlášť dlhý, trval až 14 minút, a Sonny po ňom zrazu už nebol schopný loziť, jesť, ani sa smiať a usmievať.
Nakoniec ho previezli do detskej nemocnice v Bristole k dietologičke Victorii Bittle. Tá mu naordinovala špeciálnu ketogénnu diétu, ktorá pozostávala iba z mlieka KetoCal. Sonny z neho dostával 200 ml každé štyri hodiny - a nič iné.
Účinok bol ohromujúci. Počet záchvatov sa znížil o 70 % a Sonny sa konečne opäť dokázal usmiať. "Bol na tej diéte rok a odkedy s ňou začal, ani raz sme nemuseli ísť do nemocnice," teší sa Sonnyho mama.
Podľa odborníkov došlo vplyvom ťažkých záchvatov u chlapčeka k narušeniu tých nervových dráh v mozgu, ktoré mu umožňovali usmievať sa. Prišiel tak o predtým získané schopnosti. "Myslíme si, že je to výsledok abnormálnych elektrických impulzov počas záchvatov, ktoré narúšajú funkciu mozgu vrátane pamäte," vysvetlila doktorka Peta Sharples z Bristolskej detskej nemocnice.
Zostáva už len dúfať, že Sonnyho stav sa bude ďalej zlepšovať a umožní mu prežiť plnohodnotný život.