Ide o zhruba 140 hektárov, ktoré nechce podľa ich slov bývalý nájomník pustiť. A to napriek tomu, že mu zmluvu vypovedali už dávno. Ten sa o pozemky navyše vôbec nestará, namiesto ornej pôdy a trávnatých porastov tam straší zdevastovaná príroda a burina. Podľa ministerstva pritom od nich dostal vlani desaťťtisíce eur. Zvláštne je, že kontrola nepreukázala žiadne pochybenie.
Majitelia pozemkov hovoria, že nájomníkovi Ondrejovi Terrajovi vypovedali zmluvu v roku 2014 a uzavreli zmluvy s novými nájomcami. Tí sa však k pôde nemôžu dostať. „Bývalý nájomca naše pozemky užíva, hoci sme mu dali výpoveď,“ vraví jeden z majiteľov pôdy Július Ambrúzs (63). V problémoch sa ocitli aj noví nájomníci. „Kedysi sa tu pestovalo všetko možné, no teraz to vyzerá hanebne. Bývalý nájomník pokosí len časť a o nič viac sa už 6 rokov nestaral. Aj tak dostáva dotáciu až do 160 000 € ročne,“ povedal nájomca Miroslav Lörinc (44). Dodáva, že nemohol zaplatiť ani daň. „Urobil tak bývalý nájomca, ktorý chce asi ďalej brať dotácie z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Nám odkázal, aby sme sa súdili, čo môže trvať aj 10 rokov,“ dodal Lörinc.
Sťažuje sa aj Ladislav Molnár (53). „Chceli sme pestovať plodiny. Je smutné, že dotácie nesmerovali k zveľadeniu pôdy.“ Nový Čas oslovil aj samotného Ondreja Terraja: „Nie je to pravda, môj spoločník má nájomnú zmluvu s jedným vlastníkom pôdy a výpovedná lehota je päť rokov. Vlani sme mali kontrolu a všetko bolo v poriadku.“ O stanovisko sme požiadali aj ministerstvo pôdohospodárstva. „PPA eviduje subjekt Ondrej Terraj ako žiadateľa o poskytovanie podpôr od roku 2004, žiadosti predložil aj na rok 2017. Vlani mu bola schválená platba vo výške zhruba 60 000 €,“ reagoval štátny radca Michal Feik s tým, že počas minuloročnej kontroly nezaznamenali porušenie podmienok. Vlastníci pozemkov vyzvali Terraja na ukončenie tejto činnosti.