Slovenský horolezec Martin Takáč (38), ktorý uplynulú nedeľu nešťastne spadol do úzkej pukliny ľadovca Kahlitna v Severnej Amerike, sa prebral z umelého spánku. Milovník hôr a novozámocký traumatológ, za ktorého uzdravenie sa modlili blízki i pacienti, opísal, čo sa stalo posledné minúty pred pádom a po ňom na sociálnej sieti. Ako sám tvrdí, druhýkrát sa narodil.
Martin (38) chcel zdolať najvyššie vrcholy všetkých kontinentov. Uplynulú sobotu sa mu podarilo dosiahnúť vrchol Denali na Aljaške. Nedeľný zostup z High Campu sa však zmenil na obrovskú drámu, ktorú zo svojej pamäti tak skoro nevymaže. „Keďže výnimočne pretrvávali veľmi teplé dni, ľadovec sa na mnohých miestach otvoril. Pri prechádzani po jednom zo snehových mostov sa tento prepadol a padal som do úzkej štrbiny medzi dvomi ľadovcovými platňami, kde som v hĺbke 30 metrov ostal zaklinený,“ opísal ľadové zovretie slovenský horolezec. Nešťastnú situáciu znásobil aj fakt, že hrudník mu tlačil batoh a pravú hornú končatinu mal v oblasti podpazušia stlačenú popruhom batoha vo zvýšenej polohe.
Uväznený na 12 hodín
V úzkej štrbine ľadovca a krutej zime sa začal boj o život, ktorý trval nekonečne dlho. „Bol som tam uväznený vyše 12 hodín a podchladený na 26 stupňov. Potom som upadol do bezvedomia a do utorka som bol v umelom spánku,“ opísal náročný boj o život s tým, že sa momentálne stále nachádza na JIS-ke vo Fairbanks Memorial Hospital. Martin má zlomené rebrá, rabdomyolýzu (rozpad svalových vlákien kostrových svalov) s poruchou funkcie obličiek a mnoho ďalších diagnóz. „Okrem toho som totálne stuhnutý s úbytkom svalovej hmoty,“ prezradil.
Personál nemocnice si však nevie vynachváliť a dúfa, že sa čoskoro opäť postaví na nohy. Energiu v najťažších chvíľach života dodávali novozámockému traumatológovi aj jeho pacienti, ktorí mu želali skoré uzdravenie. „Je to nielen dobrý doktor, ale aj človek,“ prezradila jeho pacientka Mária (64), ktorej unikátnou metódou zoperoval bolestivý členok. „Ďakujem všetkým za podporu, veľmi si to vážim. Druhýkrát som sa narodil,“ dodal Takáč.
Aké zranenia utrpel
- Crush syndrom (vzniká dlhodobým stlačením alebo pomliaždením mäkkých tkanív)
- Rabdomyolýzu (rozpad svalových vlákien kostrových svalov) s poruchou funkcie obličiek
- Úbytok svalovej hmoty
- Zlomené rebrá
- Kompresnu léziu plexus brachialis (poškodenie nervov horných končatín) vpravo
Pri 24 stupňoch hrozí smrť
Podchladenie prebieha v 3 štádiách, pričom teplota tela 26 stupňov už je tretím, najhorším štádiom. Nastávajú problémy s vyjadrovaním, strata pamäti, koža zmodrie. Chôdza je pri takejto telesnej teplote už nemožná, znižuje sa pulz a spomaľuje dýchanie, zlyhávajú orgány. Pri poklese telesnej teploty na 25 až 24 ˚C môže nastať smrť.