Výrobcovia ich odporúčajú najmä športovcom a ľuďom, ktorí potrebujú doplniť bielkoviny a sacharidy. Práve tie druhé, teda cukry sú však v tyčinkách zastúpené v takom veľkom množstve, že ich možno považovať skôr za cukrovinku. Český časopis dTest si vzal na mušku celkom 33 proteínových tyčiniek. Ako dopadli niektoré z nich?
Použité suroviny na výrobu niektorých proteínových tyčiniek nemožno považovať za zdravé. Obsahujú čiastočne stužený tuk, fruktózu, ale aj konzervanty. „Lacnejším zdrojom bielkovín sú mliečne výrobky, ako tvaroh, vajcia, strukoviny či mäso,“ vysvetlil prezident Aliancie výživových poradcov Českej republiky Ivan Mach.
Existujú však niektoré skupiny ľudí, ktoré potrebujú vyšší podiel bielkovín. Medzi nich patria aj ľudia, ktorý sa snažia schudnúť. Viac bielkovín prospieva aj ľuďom s vysokým krvným cukrom. Patria sem aj chronicky chorí a športovci. Väčšine ostatných však na pokrytie potrieb stačí bežný jedálny lístok.
Skrytý biely jed
- proteínové tyčinky často obsahujú vysoké dávky cukru, umelé sladidlá a pridanú fruktózu
- vo veľa prípadoch ide skôr o cukrovinku než o stravu vhodnú pre športovcov a nešportovcov
Pozor: dlhodobý nedostatok sa neskôr prejaví podráždenosťou, úbytkom svalstva aj oslabením imunity.
Tip: komplexné aminokyseliny nájdete v sóji, zmesi fazule s ryžou, tuniakovi, vlašských orechoch či sladkých zemiakoch.
Koľko je denný príjem bielkovín?
Ivan Mach, prezident Aliancie výživových poradcov ČR
Niektorí odborníci odporúčajú konkrétne čísla závislé od veku, pohlavia a hmotnosti. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA), odporúča konzumovať 0,83 gramu bielkovín na jedno kilo telesnej hmotnosti. Iní stanovujú rozmedzie od 10 až do 35 % z denného príjmu energie. Iní odporúčajú vypočítavať ich potrebu z čistej telesnej hmoty. Takýto údaj môže najlepšie odvodzovať jeho potrebu bielkovín.
(pre zväčšenie kliknite)