To je medzi americkými prezidentmi netradičné a nestalo sa to už desaťročia, upozornila televízna stanica CNN. K prerušeniu vzťahov malo dôjsť po tom, čo Trump obvinil Obamu, že nariadil odpočúvanie jeho kancelárie v New Yorku. Odvtedy sa ani jeden z nich nepokúsil o zmierenie.
"Nemyslím si, že majú medzi sebou nejaký vzťah. Prezident Obama robil, čo mohol, aby pomohol v období prechodu moci, ale zjavne tam boli udalosti, ktoré do toho zasiahli," povedal pre televíziu bývalý Obamov poradca David Axelrod.
"Takýto výsledok sa pri vzájomnej trpkej minulosti vzťahov medzi týmito dvoma mužmi dal vari i čakať," uviedla CNN s tým, že nepriateľstvo medzi nimi siaha oveľa ďalej než len po rozdiely v obsahu a štýle politiky.
Terajší šéf Bieleho domu nielenže nekomunikuje so svojím predchodcom, ale nie je v kontakte ani so žiadnym zo žijúcich bývalých prezidentov. "Prezident, ktorý vo veľkom vyhľadáva poradenstvo od ľudí mimo Bieleho domu – starých kamarátov, podnikateľov a dokonca aj despotických zahraničných lídrov – sa zriekol rád od mužov, ktorí vykonávali jeho prácu v minulosti," uviedla spravodajská televízia.
V uplynulých desaťročiach je takéto niečo podľa CNN nevídané. Prezidenti sa vždy spoliehali na rady svojich predchodcov a niekedy ich dokonca požiadali aj o výkon určitých úloh.
Televízna stanica pripomenula, že napätie spočiatku existovalo aj medzi Billom Clintonom a Georgom W. Bushom, no napokon si medzi sebou dokázali vybudovať priateľský vzťah.
To sa podarilo aj Bushovi a Barackovi Obamovi, hoci to spočiatku podľa CNN mnohí považovali za nemožné, keďže prezidenti boli politickými aj ideologickými protikladmi. Bush aj Obama si tiež na začiatku svojho prezidentovania pozvali do Bieleho domu všetkých bývalých žijúcich prezidentov.