Zahnaný do kúta sa viac zameriaval na to, koľko sekúnd sa rozprával počas inkriminovaného dňa s vtedajším šéfom SIS Ivanom Lexom. Stres, nervozita, zlá artikulácia. Aj takto vyzeralo Mečiarovo prvé vystúpenie v médiách po zrušení jeho kontroverzných amnestií.
Expremiér a bývalý šéf HZDS Vladimír Mečiar sa počas diskusie v Sobotných dialógoch poriadne rozohnil. Mečiarovým oponentom bol moderátor Braňo Dobšinský, ktorý expolitikovi nedal vydýchnuť. Nosnou témou relácie boli únos Michala Kováča ml. a Mečiarove amnestie, ktorými mal znemožniť vyšetrenie trestného činu.
„Amnestie neboli zrušené! Amnestie sú naďalej platné. Neboli, to je obrovský historický omyl,“ vyhlásil Mečiar hneď v úvode relácie a zavlečenie prezidentovho syna označil za „kauzičku“. Ústavný súd pred necelými dvoma týždňami rozhodol, že parlament prijatím ústavného zákona o zrušení Mečiarových amnestií neporušil Ústavu SR. Otvorila sa tak cesta k stíhaniu páchateľov, za ktorých vyšetrovateľ už v roku 1998 označil viacerých mužov z SIS. „Mýli sa Ústavný súd, mýli sa parlament, mýli sa vláda,“ uviedol v relácii expremiér a vyhlásil, že za amnestiami si naďalej stojí. Zároveň odmietol označenie, že sú to „jeho“ amnestie. „Keď chcú obviňovať, že Mečiar toto... tak urobili sme to vo vláde ako kolektív,“ uviedol. Mužov stojacich za únosom prezidentovho syna čaká onedlho súd.
Odmietol, že by o únose Kováča ml. vedel a nástojil na tom, že s Ivanom Lexom, vtedajším šéfom SIS, sa v inkriminovaný deň stretol len na skok. „Bol predvolaný už predtým. O únose sme sa nerozprávali, rozprávali sme sa asi 30 sekúnd,“ zaspomínal si Mečiar. Podľa politológa Jána Baránka zavádza. „Ak sa pozrieme na charakter jeho vládnutia, tak sa určite nemohlo stať to, že by o únose nevedel,“ podčiarkol analytik. Béla Bugár, ktorý prednedávnom zviedol televíznu debatu s Mečiarom, má k jeho vystúpeniu jasný názor. „Namiesto pokojného dôchodku, bude chodiť po súdoch,“ dodal Bugár.
Mečiar sa musel vyrovnať s argumentačnou paľbou moderátora a Dobšinského otázky ho poriadne naštvali a na prvý pohľad situáciu nezvládol. „Už mi nevyprávajte hlúposti,“ zvýšil hlas na moderátora. Mečiar tiež v diskusii upustil od výrazov ako „samoúnos“ v spojitosti so zavlečením Kováča ml. do Rakúska.
Mečiar bol nervózny a rozrušený
Eva Martinovičová, koučka a odborníčka na komunikáciu, Ed Well
- Mečiar sa nervozitu spočiatku snažil maskovať „vtipným“ úvodom. Neverbálna komunikácia je z veľkej časti ovládaná emóciami a o tie v diskusii nebola núdza. Mečiar bol veľmi nervózny, akoby nebol pripravený na tvrdú konfrontáciu. Nervozitu a snahu dokázať „svoje pravdy“ sme videli na jeho mimike, v gestách - rukami na ramená, bodanie prstom do vzduchu. To sú znaky, ktoré vyvolávajú dojem násilia. Skákal moderátorovi do reči, čo je znakom straty sebakontroly. Ku koncu relácie sme videli, že je rozrušený, akoby nemohol obsedieť, vtedy sa neverbálne prejavil naplno.
AJ TOTO POVEDAL:
Reakcia na moderátora:
- Robíte zo mňa delikventa!
O zrušení amnestií:
- Tá štvorica (Kiska, Fico, Bugár, Danko - pozn. red.) spustila Božie mlyny. Tie melú pomaly, ale nájdu si ich. Pretože to, čo urobili, je v rozpore s ústavou.
O amnestiách, ktoré zabránili vyšetreniu prípadu únosu:
- Bol odložený k ľadu, pretože v tom čase, v tej situácii, boli iné súvislosti a iné dôležitejšie veci.
O zodpovednosti:
- Z čoho mám mať strach, preboha? Čo mám ľutovať?
Moderátor Braňo Dobšinský: Takto ho „griloval"
Počas rozhovoru, ktorý v štúdiu RTVS zachytávala v priamom prenose kamera, dostal moderátor Dobšinský viackrát expremiéra do vývrtky. Keď trval na odpovediach, dočkal sa od Mečiara viacerých útokov. „Ja nie som vaša obeť, že mi budete určovať, čo mám povedať a čo nie!“ kričal expremiér. „Vladimír Mečiar je pre moderátora veľká výzva. Tá jeho úžasná schopnosť rétora, ktorý je v okamihu schopný vytvárať vlastné príbehy a vlastné verzie historických udalostí, mu zostala tak, ako si ju pamätám, keď som pôsobil v čase jeho premiérovania v rádiu Twist,“ opísal Dobšinský. „V každej sekunde toho rozhovoru som si hovoril, že musím zostať profesionál, lebo tam nesedím za seba, ale za tisícky ľudí, ktorí tú dobu zažili a pamätajú si ju. Pointou rozhovoru nie je nechať niekoho sa vyrozprávať,“ dodal.
NEZVLÁDA EMÓCIE
Dušan Kešický, súdny psychológ
- Mečiar rozpráva veľmi dobre v koncepčnej sfére, a to najmä vtedy, keď nie sú komplikácie. Len čo je konfrontovaný s iným názorom, tak to znáša ťažko. Potom to prejde do výbuchu a začne aj ťažšie rozprávať a prudko, pod vplyvom emócií, začne klesať kvalita jeho myslenia.
Béla Bugár, poslanec
- Keď pri diskusii s Mečiarom trafíte do osobnej témy, tak vidieť, že sa nahnevá. Vtedy mu už praskajú nervy. To isté sa stalo aj v Sobotných dialógoch. Keď pán Dobšinský napríklad citoval uznesenie Ústavného súdu, vtedy bolo vidieť, ako ho to veľmi zasiahlo. Je to určite preňho nepríjemné, pretože ho môžu predvolať na vypočúvanie.
Ján Baránek, politológ
- On sám si zrejme nemyslí, že mu tečie do topánok. Síce vie, že sa niečo deje, ale vie, že sa mu nič nestane. Je to strašne veľa rokov a veľa svedkov je mŕtvych, on zrejme bojuje za svoju politickú česť. On sa skrátka už neustále len očisťuje.
OD ÚNOSU PO KONIEC ODPUSTKOV
31. august 1995
Únos prezidentovho syna
Michala Kováča ml. uniesli neznámi páchatelia do Rakúska. Vyšetrovanie neskôr ukázalo, že išlo o pracovníkov SIS, ktorej šéfoval Ivan Lexa.
Vyhlásenie amnestií
Amnestie mali zmariť vyšetrenie únosu Michala Kováča ml.
8. december 1998
Prvý pokus
Vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda bojoval o zrušenie amnestií. Jeho iniciatívu zamietol Ústavný súd.
Stíhanie Lexu
Ivanovi Lexovi odobrali imunitu, tak sa začal skrývať pred vyšetrovateľmi.
Jún 2002
Zastavenie vyšetrovania
Krajský súd v Bratislave informoval o ukončení stíhania Ivana Lexu.
5. apríl 2017Poslanci zrušili amnestie
Poslanci Národnej rady odhlasovali skoncovanie s amnestiami a definitívne o nich mal rozhodnúť Ústavný súd.
31. máj 2017
Ústavný súd prekvapil
Odpustky oficiálne zrušil až Ústavný súd a potvrdil rozhodnutie parlamentu.