Je to už 12 rokov, čo vtedajší minister obrany Juraj Liška (52) zrušil povinnú vojenskú službu. Predseda parlamentu a kapitán Andrej Danko (42), ktorý si kráti voľné chvíle bozkávaním vlastných výložiek, má na to jasný názor. Cez víkend sa rozhovoril o návrate starých dobrých čias, keď mali mať mladí muži väčšiu úctu k autoritám.
Danko sám absolvoval základnú vojenskú službu v kancelárii vtedajšieho ministra obrany Jána Siteka. Dnes hovorí, že vojna mladým chýba. „Bola základná vojenská služba. Chlapec, ktorý ju absolvoval, cítil ruku autority. Úctu k spoločnosti, hierarchiu. Mal zodpovednosť,“ vyhlásil Danko s tým, že dnes podľa neho nenájdete otca, ktorý by povedal, že jeho 16-ročnému synovi by mesiac disciplíny nepomohol. Súčasná doba si vraj navyše žiada vytváranie civilných ozbrojených zborov. „Pri počtoch migrantov, keď sa roj tisícov ľudí rozbehne cez Slovensko, tak musíme mať pripravený systém ochrany,“ dodal Danko.
Súčasný minister obrany Peter Gajdoš je Dankovym nominantnom a nedávno zaviedol inštitút dobrovoľnej vojenskej služby. Doposiaľ ho absolovalo 31 ľudí. Za skrátený 11-týždňový výcvik získajú 1 100 eur. K názorom svojho šéfa sa nevyjadril, keďže je služobne v Lotyšsku. Na vojenčinu však až tak v dobrom nespomína exminister obrany Ľubomír Galko. „Danko podsúva občanom falošný obraz minulosti, lebo za socializmu povinná vojenská služba nemala nič spoločné s úctou k spoločnosti. Bola to obrana komunistickej diktatúry,“ povedal Galko.
Súhlasíte s povinnou vojenskou službou?
Ľubomír Galko, exminister obrany SaS
- Bol to stratený čas mladých ľudí - s minimálnym až nulovým „prínosom“ pre prípadnú obranyschopnosť našej vlasti. Preto preferujem moderné, dostatočne vycvičené a patrične vyzbrojené profesionálne Ozbrojené sily.
Juraj Líška, exminister obrany za SDKÚ
- Som presvedčený, že zrušenie povinnnej vojenskej služby bol správny krok. Aj v súčasnej dobe platí, že by nebol dobrý návrat základnej vojenskej služby v takom význame, ako si ju pamätáme pred rokom 1989, resp. prvých 10 rokov po revolúcii.
Martin Glváč, exminister obrany Smer
- Tak ako sme nevedeli predvídať, čo bude o 10, 20 rokov, táto téma môže byť v budúcnosti aktuálna, samozrejme s ohľadom na bezpečnostnú situáciu, potom len treba nájsť správnu formu. Z vyjadremoa však vyplýva, že nemyslel povinnú vojenčinu.
Anton Hrnko, SNS
- O tomto sa bavíme na straníckych grémiách. Určite to pán Danko nepovedal, že by ho osvietilo, ale sú to diskusie, ktoré súviseli už s prípravou nášho volebného programu. Sme príliš chudobná krajina, aby sme si mohli dovoliť plne profesionálnu armádu.
Béla Bugár, Most-Híd
- Na koaličnej rade sme sa o tom nebavili, ak už niekto niečo také otvára, treba si premyslieť aj dôsledky. Ak mladí majú záujem na jeden mesiac sa zúčastniť prípravy, to áno. Ale stále budujeme profesionálnu armádu, tú treba lepšie pripraviť. Najskôr treba našu armádu dať do poriadku. Potom môžeme premýšľať a dať mladým možnosť, ktorí by mali záujem.
Boris Kollár, Sme rodina
Som presvedčený, že nezpečnosť treba posilňovať. No treba sa pozrieť na čísla, koľko to bude stáť. Bez analýzy sa dá ťažko povedať, či ísť vojenskou službou alebo ďalšou profesionalizáciou armády.
Chýba analýza, či to vieme zalatiť
Jaroslav Naď, bezpečnostný analytik
Zo zásady tvrdím, že akémukoľvek zásadnému rozhodnutiu musí predchádzať analýza, či to Slovenská republika potrebuje, či to dokáže zaplatiť a akým spôsobom to bude fungovať. Všetky kroky, ktoré sme urobili od roku 2000, smerovali k tomu, aby sme mali profesionálne ozbrojené sily. Je to čisto politické vyhlásenie, ktorému nepredchádzala analýza. Je nebezpečné, ak predseda Národnej rady prichádza s takýmito tvrdeniami bez toho, aby to mal podložené číslami. Bez toho, aby rezort obrany vôbec pripravoval nejaké kroky.
Ako vyzerala poviná základná vojenská služba
- pôvodne trvala 24 mesiacov, neskôr len 12 a napokon 6 mesiacov
- po mesiaci na prijímači boli vojaci rozdelení po kasárňach
- kto odmietol povinnú vojenčinu, skončil ako civilkár, väčšinou v nemocniciach
- poslední vojaci narukovali v roku 2005
- exminister obrany Juraj Liška zastavil povolávanie brancov na festivale Pohoda
- slovenská armáda od roku 1993 povolala celkom 270-tisíc brancov
- mesačný žold bol 400 korún (zhruba 13 eur)
Kde v Európe je povinná vojenská služba:
Cyprus,Dánsko,Estónsko, Litva, Fínsko, Grécko, Rakúsko, Nórsko, Švajčiarsko