Ukázala to nová štúdia výskumného tímu z Univerzity štátu Washington, o ktorej v pondelok informoval odborný časopis New England Journal of Medicine. Výskumníci odhadujú, že obéznych je vyše 107 miliónov detí a 603 miliónov dospelých. Zhrnuli údaje zo 195 krajín, ktoré boli v mnohých prípadoch neúplné. Tam, kde údaje chýbali, vychádzali z predpokladov alebo tieto údaje vyrátali na základe matematických modelov.
Napriek istým obmedzeniam dospeli k "najlepšiemu obrazu, aký máme o globálnej obezite", uviedol expert na cukrovku amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Edward Gregg, ktorý napísal k štúdii predslov. Vyplýva z nej, že obezita sa strojnásobila u detí a mladých dospelých v krajinách, ako sú Brazília, Čína a Indonézia.
V rokoch 1980-2015 sa výskyt obezity zdvojnásobil až v 73 krajinách. Obezita naopak významne nevzrástla v krajinách, ako sú Afganistan, Bulharsko či Konžská demokratická republika. Globálne bolo v roku 2015 obéznych asi päť percent detí a 12 percent dospelých, v USA to bolo 17 percent detí a 38 percent dospelých. Spomedzi 20 najväčších krajín majú najvyšší výskyt obezity u detí a mladých dospelých Spojené štáty, najnižší výskyt v týchto vekových kategóriách má Bangladéš.