Uznávaný prednosta pražského Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny Jan Pirk (69) mu vtedy vďaka transplantácii srdca zachránil život. Z umelca sa tak stal najstarší „transplantovaný“ pacient nielen v Česku a na Slovensku, ale dokonca na celom svete! Jakubisko, ktorý sa po zákroku pozviechal a dnes už naplno pracuje, prezradil, ako to vyzerá s jeho zdravím.
Režisér Juraj Jakubisko, ktorý stojí za úspešnými filmami Bathory, Tisícročná včela či rozprávkou Perinbaba, je držiteľom rekordu. Po tom, čo mu v máji 2015 ako 74-ročnému operovali choré srdce, ušiel sa mu titul najstaršieho transplantovaného pacienta v Česku. Pravda je však taká, že režisérov náročný zákrok prekročil hranice v širšom meradle. „Pán profesor Pirk, ktorý Juraja operoval, mi povedal, že máme svetové prvenstvo. Juraj je najstarší transplantovaný pacient na svete,“ povedala pre Nový Čas šťastná Jakubiskova manželka Deana.
„Juro, už ani Oscara nepotrebuješ!“ zasmiala sa smerom k manželovi, ktorý sa dnes teší dobrému zdraviu. „Človek, keď má prácu, srdce sa vylieči, rozbehne, všetko je v poriadku,“ dodal uznávaný režisér a jeho polovička prezradila, čo je za tým. „Trápim ho, lebo trápenie je najlepší spôsob na zotavovanie,“ poznamenala Jakubisková.
Držiteľ množstva kinematografických ocenení sa jej slov chytil a dokázal, že humor je každodennou súčasťou jeho života. „My sme s Deanou boli rozdielni vekovo, ale ja som dostal mladšie srdce, než je Deana. Karta sa obrátila a prasa zapichlo mäsiara,“ uškrnul sa. Vždy do smiechu mu však nebolo. „Najdramatickejšie na vzťah, psychiku boli dva roky pred operáciou, to odchádzanie srdca. To bolo strašne ťažké. A potom tak štyri dni po zákroku,“ zaspomínal si prominentný pacient.
Podstúpil veľmi veľké riziko
Viliam Fischer, kardiochirurg