Toxíny z nej totiž kontaminovali podzemnú vodu a tá ohrozuje životy ľudí najmä vo Vrakuni, Podunajských Biskupiciach a Ružinove. Envirorezort však vydal správu, ktorá robí vrásky na čele aj obciam v okolí. Kontaminovaný mrak sa totiž šíri k Žitnému ostrovu a hrozí, že nebezpečné látky sa onedlho dostanú aj do podzemnej vody v Dunajskej Lužnej, Rovinke či Moste pri Bratislave. Obce varujú obyvateľov, aby vodu zo studne nepili, neumývali sa v nej a aby ňou nepolievali záhrady!
Správa ministerstva životného prostredia hovorí jasne. „Voda v studniach nachádzajúcich sa v kontaminačnom mraku nie je vhodná na používanie, hlavne nie na pitie, umývanie, kúpanie a polievanie,“ píše envirorezort, ktorý žiada dotknuté obce, aby na to upozornili svojich obyvateľov.
Okrem tých priamo zasiahnutých o tom na svojich stránkach informujú aj Rovinka, Dunajská Lužná, Most pri Bratislave a Miloslavov. Podľa ministerstva zatiaľ kontaminačným mrakom nie sú zasiahnuté, ale nachádzajú sa v smere šírenia kontaminácie. Jej prenos podľa rezortu závisí od konkrétnej látky. V podzemnej vode ich geologický prieskum ukázal viacero - pesticídy, herbicídy, chlórované uhľovodíky či BETEX (benzén - toluén - etylbenzén a xylén).
Nesprchujte sa!
Najrizikovejšie pre ľudské zdravie je podľa envirorezortu konzumácia koreňovej a listovej zeleniny, či pitie vody zo studní. „Zvýšené sú aj riziká plynúce zo sprchovania pri využívaní kontaminovanej vody a z kúpania v bazénoch napúšťaných zo studní,“ uvádza v liste ministerstvo. Ohrozené sú najmä deti. Odborníci odporúčajú aj obmedzenie ďalšej výstavby pri skládke a širšom okolí. „Skúmané územie skládky predstavuje významné environmentálne aj zdravotné riziko, ktoré si vyžaduje realizáciu sanačných opatrení,“ vyhlasujú. Náklady na odstránenie tejto časovanej bomby sa odhadujú na vyše 30 miliónov eur. Konečnú sumu určí až verejné obstarávanie, ktoré rezort životného prostredia spustil koncom apríla.
Skládka CHZJD Vrakuňa
Účel: odkladanie chemického odpadu
Rozloha: 4,65 ha
Odpad: 120 000 m3
Využívaná: 1966 - 1979
Kontaminačný mrak: 5 km od skládky
Odstránenie záťaže: 30 miliónov €
Starostovia: Je to časovaná bomba!
Martin Kuruc, Vrakuňa
Vo Vrakuni od 31. mája 2002 platí zákaz používania podzemných vôd čerpaných z vlastných studní. Zorganizovali sme niekoľko okrúhlych stolov, dúfame, že ministerstvo pochopilo, že situácia je alarmujúca.
Štefan Jurčík, Dunajská Lužná
Opatrenia musí spraviť štát, ale už je 10 minút po dvanástej. Je to otázka času, kedy to príde na Žitný ostrov. Je to časovaná bomba. Podporujeme okamžité riešenie likvidácie skládky.
František Mastný, Most pri Bratislave
V obci urobíme odbery vody zo studní s rozborom. Ak by sa preukázala kontaminácia, bola by to katastrofa, naši občania používajú vodu na polievanie trávnikov či záhrady. Museli by sme ju odstaviť.