Kiska v prejave pred poslancami predniesol správu o stave krajiny, zvlášť upozornil na tému korupcie. Hlava štátu podporila zapojenie krajiny do takzvaného jadra EÚ. "Je neudržateľné, aby sa politická elita zhodovala, čo sú najväčšie slabiny Slovenska - školstvo, zdravotníctvo, kvalita života v regiónoch, vylúčené rómske komunity, výzvy spojené so starnutím populácie, inovačný potenciál krajiny - ale tie najviditeľnejšie a najhlasnejšie diskusie sa viedli o inom, mnohokrát o maličkostiach plných osobnej nevraživosti," uviedol Kiska.
Boj proti korupcii sa zvrhol
Podľa prezidenta sú jedným z prameňov rezignácia ľudí na politiku a frustrácia z fungovania verejných inštitúcií nedôvera v schopnosť štátu potrestať tých, ktorí porušujú pravidlá, a chabý boj proti korupcii aj klientelizmu. "Téma boja proti korupcii sa zvrhla v osobnú politickú vojnu, ktorá paralyzovala Slovensko. (...) Pred rokom som vyslovil varovanie, že keď má Slovensko týmto spôsobom pokračovať ďalej, bude to mať vážne následky. Slovensko však pokračovalo ďalej a má to vážne následky," povedal Kiska, ktorý zároveň podporil nedávne pochody ľudí proti korupcii, ktoré sa konali v niekoľkých mestách Slovenska.
Kritika Kotlebu
Za najväčšie bezpečnostné riziko pre Slovensko Kiska označil politické sily a názory, ktoré krajinu tlačia na okraj, prípadne za hranice západných politických, ekonomických a obranných zoskupení. Nepriamo tak upozornil na politiku krajne pravicovej strany Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá zbiera podpisy za vypísanie referenda o vystúpení Slovenska z EÚ a NATO.
Kiska sa tiež prihlásil k účasti krajiny na projekte viacrýchlostnej Európy, teda hlbšej integrácie EÚ, ktorú na rozdiel od najsilnejšej opozičnej strany Sloboda a solidarita presadzuje premiér Robert Fico. "Slovenskej republike ako jej politickí reprezentanti neposlúžime tým, že budeme niekedy zlostne vykrikovať nekompromisné postoje z periférie európskej politiky. Ale tým, že budeme trpezlivo hľadať kompromisné riešenie za jedným stolom. V jadre Európskej únie. V prvej lige európskej politiky," povedal Kiska.
Rómska problematika sa nerieši
Hlava slovenského štátu kritizovala tiež dlhodobo neriešené problémy početnej rómskej menšiny, ktorej príslušníci často žijú v osadách s nevyhovujúcimi hygienickými podmienkami. "Jednou z kapitol hanby v príbehu slovenskej republiky je osud vylúčených rómskych komunít. Rómovia nie sú súčasťou úspechu našej krajiny," uviedol Kiska. Dodal, že doterajším pokusom o nápravu chýbalo politické odhodlanie, stanovenie cieľov a presadzovania ich plnenia. Podľa Kisku sa stali hlavným znakom vzťahu politických elít k rómskej menšine silácke reči o poriadku a tvrdej ruky, ktoré sú určené pre väčšinovú populáciu. O nutnosti urobiť poriadky v rómskych osadách hovoril skôr premiér Fico aj minister vnútra Robert Kaliňák, dlhodobo sa proti Rómom vymedzuje ĽSNS.
Premiér Fico v reakcii na Kiskovo vystúpenie vo vyhlásení privítal, že v hlave štátu našiel spojenca v iniciatíve dostať Slovensko do jadra EÚ. Premiér dodal, že boj proti extrémizmu a korupcii je dlhodobou výzvou pre vládu.