Obvinený je aj úhlavný nepriateľ Gauliedera, primátor mesta, Peter Paška. Keďže exposlanec zomrel za záhadných okolností pod kolesami vlaku, na súde zazneli jeho slová z výpovede pred políciou. Z nej však nič nenasvedčovalo tomu, že by boli proti obžalovaným dôkazy a tak sa vynára otázka, že výpoveďou mohol ovplyvniť kauzu machinácií.
Akú úlohu presne v tejto kauze zohrával bývalý poslanec sa už zrejme nikto nedozvie, no isté však je, že mal eminentný záujem byť v tom zainteresovaný. Jeho výpoveď prečítal prokurátor, kde sa Gaulieder sťažoval na to, že primátor Paška robil pracovné stretnutia, na ktoré jeho nikdy ako poslanca nepozval. Tiež mu prekážalo, že primátor brával telefóny, aby nikto nemohol nič nahrávať. „Chcel byť na každom pojednávaní a snažil sa, aby celá táto kauza bola dopodrobna prešetrená. Bol presvedčený o tom, že sa na úrade diali veci, ktoré neboli čisté.
Na každom pojednávaní, na ktorom sa zúčastnil, ho vykázali, pretože bol ako svedok,“ povedal jeho blízky priateľ Peter Kolek, ktorý je presvedčený o tom, že František si na život nesiahol sám. „Ako aktivista som poukázal na to, že sa pri tomto projekte porušovali zákony. Kým budem mestským poslancom, tak nikto nebude porušovať predpisy a ani sa nebudem podieľať na ich zakrývaní,“ napísal odkaz na sociálnej sieti svojho času František Gaulieder na margo záhadných praktík okolo kaštieľa.
Zo zločinu machinácií pri verejnom obstarávaní sú obžalovaní primátor Galanty Peter Paška, jeho predchodca vo funkcii Ladislav M., bývalý prednosta mestského úradu Ján P. a bývalý hlavný architekt mesta Peter A. Všetci štyria podľa obžaloby spoločným konaním zabezpečili manipulovanie verejnej súťaže tak, aby sa víťazom verejného obstarávania na stavebný dozor v prípade rekonštrukcie neogotického kaštieľa stal vtedajší mestský architekt Peter A. „Ja si stále myslím, že sme v tom všetci nevinne. Som presvedčený o tom, že pán Gaulieder nemal proti nám žiadne dôkazy. Celé sa to stalo ešte v čase, keď som nebol primátor. Je to poškodenie môjho mena,“ povedal primátor.
V ktorých prípadoch mohol prehovoriť
- kauza verejné obstarávanie pri neogotickom kaštieli
- kauza detské korčule: Gaulieder poukázal na to, že neexistuje žiadna evidencia, koľko peňazí sa vyzbieralo a na čo slúžili
- kauza plesy: vstupenky na spoločenskú akciu sa predávali za dve rozdielne ceny, pričom nebolo definované, kto má nárok baviť sa lacnejšie
- primátor mal menovať konateľa mestskej spoločnosti bez toho, aby mu jeho výber schválili poslanci