Pracovali ste v Dimitrovke? Máte informácie o tom, čo by sa mohlo nachádzať v pôde? Ozvite sa na tip@novycas.sk
Štát varuje, že nebezpečné toxické látky zo skládky sa podzemnou vodou šíria do najväčšieho zdroja pitnej vody na Slovensku, Žitného ostrova. Ak tomu kompetentní nezabránia, do pár rokov môže nastať hotová katastrofa. Už teraz ministerstvo upozorňuje na to, že ľudia v dotknutých častiach by nemali vodu piť, kúpať sa v nej, ani ňou polievať svoje záhrady. Zúfalí obyvatelia zamorených oblastí od kompetentných žiadajú odpovede, čo majú teraz robiť?
Podľa envirorezortu toxíny z vrakunskej skládky kontaminovali podzemnú vodu v troch bratislavských mestských častiach - Vrakuni, Podunajských Biskupiciach a Ružinove. Správa ministerstva však upozorňuje, že kontaminovaný mrak sa šíri k ďalším satelitným obciam mesta, ako sú Rovinka, Dunajská Lužná, Most pri Bratislave a Miloslavov. Starostovia obcí už o možnej katastrofe informovali obyvateľov na webových stránkach. „Voda v studniach nachádzajúcich sa v kontaminačnom mraku nie je vhodná na používanie, hlavne nie na pitie, umývanie, kúpanie a polievanie,“ varuje štát. Najrizikovejšie je okrem konzumácie koreňovej a listovej zeleniny dopestovanej na lokalite aj pitie podzemnej vody zo studní.
Nebezpečenstvo predstavuje najmä pre deti. Podľa starostov je vrakunská skládka časovaná bomba a je len otázkou času, kedy sa mrak dostane ďalej. Jeho šírenie závisí od konkrétnej látky v podzemnej vode. Geologický prieskum ich ukázal viacero - pesticídy, herbicídy, chlórované uhľovodíky či BTEX (benzén - toluén - etylbenzén a xylén).
Život ohrozujúce látky
Väčšina nebezpečných látok je rozšírená v najbližšom okolí skládky. „No našli sa látky (chloridazony či prometýn), ktoré sa šíria v smere prúdenia podzemnej vody na väčšie vzdialenosti a dostávajú sa až po Most pri Bratislave,“ píše sa v záverečnej správe prieskumu environmentálnej záťaže vrakunskej skládky na životné prostredie. Správa uvádza, že pravidelné každoročné merania podzemných vôd vykonáva aj SHMÚ.
Prieskumy v Rovinke od roku 2007 do 2013 preukázali mnohonásobne zvýšené koncentrácie 3 toxínov atrazín, simazín a terbutrýn. Tie spôsobujú poškodenie nervovej sústavy, hormonálneho systému, respiračné problémy, onkologické ochorenia a v najkrajnejšom prípade i smrť.
Hrozí celá škála ochorení
Ľubomír Jurkovič, geochemik UK Bratislava
Ľudia majú dlhodobo zákaz používať túto podzemnú vodu a mali by to dodržiavať. V horšom prípade ju používajú na závlahy a jedia zeleninu, ktorú si vypestujú. Tá nie je nejako zdeformovaná, obsahuje však toxické látky. Konzumovaním plodov si môžu privodiť zdravotné problémy. Látky na kožu skôr nepôsobia, skôr sa pri sprchovaní voda rozprašuje a je možnosť, že ľudia z nej niečo pri sprchovaní vypijú.
To sa neodporúča najmä pre deti, proti toxickým látkam totiž nie sú také tolerantné ako dospelý jedinec. Tieto látky môžu mať dopad aj na zdravotný stav slabších jedincov, ktorí majú rôzne predispozície a ochorenia. Čo sa týka ovocných stromov, myslím si, že prestup nie je taký intenzívny ako pri rastlinách, na ktoré sa používa voda zo studní.
Obyvatelia: Z vody máme strach!
Jana Mikolášová (45), Miloslavov
Vodu zo studne používame na naplnenie bazéna. Ak do našej obce príde kontaminovaný mrak, dvakrát si rozmyslím, či ho touto vodou naplním a pustím do neho môjho 5-ročného syna. Naplniť ho z mestskej úžitkovej vody by bolo veľmi drahé. Budem zvažovať, či si vôbec vytvorím záhradku.
Pavol Trnka (67), Vrakuňa
Dal som si urobiť rozbor vody a bol som zhrozený. Povedali mi, že ňou nemôžem polievať ani chodníky, lebo sa mi aj tak dostane do zeme. To svinstvo našli v 14-metrovej hĺbke. Dali sme si zaviesť mestskú vodu a odvtedy používam na polievanie len pitnú. Som rád, že som to urobil, chránime si tak svoje zdravie.
Daniela Gašparíková (68), Vrakuňa
Používame vodu zo studne čisto len na polievanie už 30 rokov. Nevaríme z nej, ani ju nepijeme. Zatiaľ sme z nej problémy nemali žiadne. Vlani sme si dávali robiť jednoduchý rozbor u hygieničky. Povedala nám, že voda je dobrá, ale z pitia máme aj tak obavy. Zaviesť si mestskú vodu je príliš nákladné.