Prezident v nej zhodnotil súčasný stav kritizovaného školstva a zdravotníctva, pripomenul výčitku voči korupcii na vysokých postoch a rypol si aj do ĽSNS Mariana Kotlebu. Nový Čas však zaujímala aj opačná strana mince. Ako pre zmenu hodnotia pôsobenie nášho prezidenta bežní občania a ako odborníci?
Silné prezidentove slová! „Mám príležitosť opäť zdôrazniť, ako sa našej krajine ekonomicky darí,“ týmito slovami Kiska začal svoju reč v parlamente. Hoci v úvode vyzdvihol hospodársky rast, výrazne nižšiu nezamestnanosť a dobrý stav verejných financií, po chvíli poriadne zostril. „Je neudržateľné, aby sa politická elita zhodovala, čo sú najväčšie slabiny Slovenska — školstvo, zdravotníctvo, kvalita života v regiónoch, vylúčené rómske komunity, výzvy spojené so starnutím populácie, inovačný potenciál krajiny, ale tie najviditeľnejšie, najhlasnejšie diskusie sa viedli o inom,“ kritizoval.
Za vlaňajšiu „najbúrlivejšiu tému vo vrcholnej politike“ Kiska označil problém korupcie. Neobišiel ani premlčané odvolávanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (46), ktorý však pri prejave prezidenta chýbal. V boji proti korupcii podporil študentov, ktorí organizujú protesty s niekoľkotisícovou účasťou.
Obul sa do Kotlebu
V otázke pozície Slovenska v rámci členských krajín EÚ sa Kiska priklonil k rétorike premiéra Roberta Fica. Podľa jeho slov totiž Slovensko má byť jednoznačne v jadre a prvej lige EÚ. Hlava štátu sa tiež obula do strany Mariana Kotlebu. „Či voľba extrémistov nie je v prípade časti voličov volanie o pomoc, ku ktorému by sme nemali byť hluchí,“ uvažoval prezident a obrátil sa na plénum poslancov s tým, aby oslovili voličov príťažlivejšou ponukou. „Zápas s extrémistami sa nemusí skončiť - a zrejme sa neskončí - rozpustením jednej politickej strany,“ dodal Kiska.
O odstúpení Kaliňáka:
„Pred rokom som vyslovil varovanie, že ak má Slovensko takto pokračovať ďalej, bude to mať vážne následky. Slovensko však takto pokračovalo ďalej, a má to vážne následky.“
O amnestiách:
„Zrušením Mečiarových amnestií národná rada ukázala, že dokáže v mene nápravy pošliapania princípov právneho štátu prekonať názorové rozdiely a dosiahnuť politický konsenzus.“
O školstve a zdravotníctve:
„Zdravotná starostlivosť i vzdelávanie dostali v programovom vyhlásení vlády primeraný priestor. Lenže postupne sa tieto témy opäť vytratili z centra diskusií kamsi na okraj.“
Výroky zo správy o stave republiky
O rómskej otázke:
„Jednou z kapitol hanby v príbehu Slovenskej republiky je osud vylúčených rómskych komunít. (...) Prestaňme hovoriť o ‚rómskom probléme‘ a začnime pracovať na tom, ako využiť ‚rómsky potenciál‘.
O extrémizme:
„Snažiť sa pochopiť, čo nás trápi prečo je časť spoločnosti ochotná podporovať fašistickú stranu. Či vôbec všetci rozumieme hrozbe pre našu demokraciu, slobodu a budúcnosť, ktorú Ľudová strana Naše Slovensko a podobné spolky reprezentujú.“
Kiska iba zlepšuje svoj imidž
Eduard Chmelár, politický analytik
Z môjho pohľadu sa nevie rozhodovať na základe politických skúseností, ale na základe toho, čo mu napíšu poradcovia. Prezident je populárny, ale ak sa spýtame, čo tu za ten čas zanechal, tak na to nevieme reálne odpovedať. Kiska iba zlepšuje svoj imidž, a to je málo. Treba sa zamyslieť, čo od tejto funkcie očakávame. Má úlohy vyplývajúce z ústavy, ktoré si neplní alebo neplní načas, má veľmi malé právomoci na to, že bol zvolený v priamych voľbách, čím dostal najvyššiu legitimitu a napriek tomu povedal, že žiadne ďalšie právomoci nepotrebuje.
„Amatér“ v zahraničnej politike
Ján Baránek, politický analytik
Po prvom roku vo funkcii sa prezident Kiska zaktivizoval v oblasti pomenúvania korupcie a problémov v krajine, čo treba hodnotiť kladne. Na druhej strane sa mu však nevyhýba akýsi „amaterizmus“ v zahraničnej politike. Tri dni po tom, ako turecký prezident Erdogan prijal zákon, ktorý umožňoval strieľať do demonštrantov, Kiska vyhlásil, že Turecko je ostrov stability a máme sa od neho čo učiť. Prezident by si mal urobiť poriadok aj v tom, kedy je a kedy nie je súkromná osoba.
Náš najlepší prezident
Tomáš Koziak, politický analytik
Myslím si, že Andrej Kiska je naším dosiaľ najlepším prezidentom. Dlhodobo patrí k najobľúbenejším politikom na Slovensku. Nemožno povedať, že by mal nejaký prešľap politického charakteru, ako to bolo v prípade Gašparoviča, ktorý sa tiež netajil tým, že je stranícky prezident. U Kisku je ťažké identifikovať, ku ktorej strane má najbližšie. Dokáže tiež reagovať na aktuálne problémy v spoločnosti - či už išlo o stav v zdravotníctve alebo korupciu. Má dobre našliapnuté na to, aby bol zvolený aj v ďalšom funkčnom období.
Čo si o Kiskovi myslia ľudia
Rudo Kuruc (55) Zlaté Klasy, pouličný predavač
Podľa mňa prezident neurobil nič zlé, ale ani nič dobré. Pre ľudí ešte neurobil nič, len pre seba a svoju reputáciu.
Iveta Čechovičová (52), Nové Zámky, účtovníčka
Mal by toho urobiť viac, v mnohom je kontroverzný. Tie súkromné cesty lietadlom tiež na neho vrhajú zlé svetlo, nemyslím si, že je na to odkázaný. Ani neviem, čo také dobré mu pripísať, za čo by si zaslúžil uznanie. Len sa medializuje, ale nejaký mimoriadny čin ešte neurobil.
David Kulla (26), Čadca, administratíva
Volil som ho, lebo bol protikandidátom Fica. Nepáčia sa mi vyjadrenia, že by tu prijal imigrantov. Ale zase sa mi páči, ako kritizuje vládu. A, našťastie, na rozdiel od Gašparoviča, nepôsobí ako komiksová postavička.
Amanda Richterová (18), Bratislava, študentka
Myslím si, že sa prezident zhostil svojho úradu veľmi dobre. Odlišuje sa od iných prezidentov tým, že nepoberá prezidentský plat a venuje ho na charitu. Žiaden iný prezident za celé svoje obdobie nepomáhal ľuďom tak ako on.
Silvester Bucek (31), Bratislava, učiteľ
Prekvapilo ma, že si Slováci dokázali vybrať niekoho, kto nebol súčasťou našej politiky. Aj keď sa úplne nestotožňujem so všetkými jeho názormi, aspoň je čitateľný a viem, čo sa od neho dá očakaváť.
Erik Martinkovič (19), Nové Zámky, študent
Vôbec nie som spokojný. Vnímam to tak, že len využíva príležitosti, aby sa ukazoval v dobrom svetle, a to je celé.
Michal Božík (26), Senec, dizajnér
Prezident Kiska je pre mňa symbolom nádeje. Jeho zvolenie som vnímal ako signál, že táto krajina ešte nie je úplne stratená a ako dôvod, prečo tu ostať žiť a pokúšať sa veci meniť namiesto úteku do zahraničia. Konečne máme dôstojného politického reprezentanta, za ktorého sa nemusíme hanbiť ani doma, ani vo svete. Obdivujem, že sa nebojí pomenovať veci priamo - či už korupciu alebo fašizmus.
Krisztián Vámos (33), Nové Zámky, realitný maklér
S prezidentom som veľmi spokojný, myslím, že táto krajina má konečne prvú hlavu štátu, na ktorú môže byť hrdá. Reprezentuje Slovensko na úrovni, približuje sa ľuďom. Klobúk dolu, pán prezident!
Martin Brňák (36), Žilina, štatutár organizácie
Myslím si, že je optimistický a ľudský, čo nebýva u politikov zvykom. Aj preto ho vnímam skôr apoliticky. Oceňujem, že v poslednom období začal apelovať na pomoc osobám, ktoré sú u nás sociálne vylúčené a poukazovať na stav chudoby na Slovensku.
Kiska vo funkcii
15. jún 2014 - Inaugurácia do úradu
Oficiálne prebral funkciu hlavy štátu. Prvá dáma Martina Kisková však avizovala, že s deťmi ostáva v Poprade a rozhodla sa držať skôr v úzadí.
September 2015 - Vyjadril solidaritu
Postavil sa za tisícky imigrantov prúdiacich do Európy, čo bolo v rozpore s kritickým slovníkom premiéra Fica.
7. marec 2016 - Odignoroval Kotlebu
Prezident sa po parlamentných voľbách v paláci stretol s predsedami víťazných strán, okrem Mariana Kotlebu.
16. jún 2016 - Kritika Bašternáka
Kiska v správe o stave republiky skritizoval kauzu Bašternák a vyzval kompetentných, aby vyvodili zodpovednosť. Nepriamo vyzval Kaliňáka, aby odstúpil z funkcie ministra vnútra.
6. júl 2016 - Nevymenoval sudcov
Prezident odmietol vymenovať kandidátov na ústavných sudcov vybraných Národnou radou.
29. marec 2017 - Kritika letov
Andrej Danko a Robert Kaliňák ho skritizovali za používanie štátneho špeciálu na súkromné lety, ktoré mali vyjsť štát na cca 1 milión eur.
11. apríl 2017 - Šťastná novina
Hlava štátu oznámila, že so svojou manželkou Martinou čaká tretie dieťa.
apríl 2017 - Žiadna strana
Prezident oficiálne vyhlásil, že sa nechystá založiť vlastnú politickú stranu ani sa v politike stranícky angažovať.