Pochovali ich spolu. Pozostatky zosnulých, pre ktorých si ich príbuzní do márnice v Nových Zámkoch neprišli, uložili do spoločného hrobu.
Na rovnakom mieste skončilo 115 nebožtíkov. Až sa tisnú slzy do očí z toho, že v mnohých prípadoch ide o ľudí, ktorých rodinu zaujímalo len ich dedičstvo.
Spoločný hrob vznikol v Nových Zámkoch na podnet miestneho pohrebníctva, ktoré vlastní krematórium. Uložili doň popol 115-tich zosnulých. „Hrob sme urobili s miestnymi pohrebníctvami, kamenármi a vedením cintorína. Každý prispel svojou troškou a tak tieto pozostatky našli pokoj,“ hovorí majiteľ pohrebníctva Róbert Molnár. Dodáva, že nevyzdvihnuté urny držia dva roky. Dovtedy sa snažia nájsť príbuzných, posielajú výzvy.
Potom nastáva patová situácia. Urny sa kopia a nikto nevie, čo s nimi. „Veľa ľudí si myslí, že ide len o bezdomovcov. Žiaľ, sú aj prípady, kedy rodina rieši akurát dedičstvo a zosnulý už absolútne nikoho nezaujíma,“ približuje situáciu pracovníčka krematória Timea Nagyová.
Otvoriť galériu
Róbert Molnár osobne dozerá na poriadok a kvety pri spoločnom hrobe.
Zdroj: archív rm
Smutné je, že urny stále pribúdajú a tak budú každé dva roky pohreb opakovať. Pri sypaní popola do hrobu sa konal aj obrad s kňazom a primátor mesta predniesol reč. Pohrebné miesto poskytla správa cintorína. Organizátori sa starajú aj o jeho údržbu a výzdobu. Takto aspoň symbolicky nezostanú nebožtíkovia zabudnutými. Miesto je len pre Novozámčanov, množia sa však aj urny zosnulých z iných miest. „Snažíme sa ich presunúť tam, odkiaľ pochádzajú. Niekedy je to problém, najmä pri menších obciach,“ vysvetľuje Molnár. Takýto hrob podľa neho nemajú ani v Nitre, ktorá je krajským mestom.