Svoje miesto nájdu v archívoch. Štát za podobné prírastky zaplatil už desaťtisíce eur. Nový Čas zistil, ktorý archívny dokument je najdrahší a ktorý najstarší. Stopy po našich predkoch nemusia byť tak aj vďaka týmto listinám zabudnuté. Často pritom nejde len o peniaze, ale nálezcovia svoje poklady štátu jednoducho darujú, aby sa na ne nezabudlo.
Štátne archívy skrývajú vzácne fotografie i písomnosti. Podľa zistení Nového Času je najdrahším ohodnoteným archívnym dokumentom erbová listina od uhorského kráľa Leopolda I. Naopak, najstarším zakúpeným je listina vydaná Nitrianskou kapitulou z 13. apríla 1385. „Ľudia chcú na archívnych dokumentoch aj zarobiť. Ale sú aj takí, ktorí pracovali v organizáciách, alebo boli významnými osobnosťami a chcú, aby sa na nejaký spolok alebo na nich nezabudlo,“ povedal šéf trenčianskeho archívu Peter Brindza (32) s tým, že tieto písomnosti sa potom snažia dostať do archívov. Doplnil, že akvizície nepozostávajú len z kúpy, listiny možno aj darovať.
Aj vtedy musí akvizičná komisia posúdiť, či má dokument trvalú hodnotu a je spôsobilý byť v archíve. „Cenu dokumentov ovplyvňuje obdobie ich vzniku, čím je starší, tým je jeho hodnota vyššia. Za najcennejší sa považuje prvopis. Prostredníctvom akvizičnej komisie bolo zrealizovaných 30 nákupov od 9 predávajúcich a dokončujú sa 2 darovania,“ povedala Silvia Kerratová z tlačového odboru ministerstva vnútra.
Najdrahší - rok 1666
Zatiaľ najvzácnejším a teda aj najdrahším ohodnoteným archívnym dokumentom je erbová listina od uhorského kráľa Leopolda 1., ktorou povyšuje Martina Jákobiho, inak Lániho, jeho manželku Alžbetu a ich deti do šľachtického stavu a udeľuje mu rodový erb. Listina pochádza zo 17. 12. 1666.
Najstarší - rok 1385
Najstarším zakúpeným archívnym dokumentom je listina vydaná Nitrianskou kapitulou, ktorou dosvedčila, že Imrich, syn Imricha zo Šurianok, prehlasuje, že zálohoval svoje pozemky v Šuriankach za 80 mariek Jakubovi, synovi Assu z Kirtu (dnes Nové Sady). Listina pochádza z 13. 4. 1385