Dlhé roky totiž majú narazenú studňu a vodu z nej používajú na polievanie či napúšťanie bazénov. To isté robia aj napriek zákazu mnohí obyvatelia Vrakune, Ružinova či Podunajských Biskupíc, ktorí majú záhradky či domčeky v oblasti skládky. Nový Čas sa preto pýtal odborníkov, čo treba so zasiahnutou úrodou urobiť a ako sa jej konzumácia môže prejaviť na ľudskom zdraví.
Ako uviedla Jindra Holíková z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), koncentrácie kontaminujúcich chemických látok v podzemnej vode sa menia s polohou od skládky, prúdením a hladinou podzemnej vody či zastúpením chemických látok. „Niektoré plodiny ich dokážu koncentrovať, v niektorých sa neusádzajú,“ uviedla Holíková.
Vo všeobecnosti ide podľa nej o výskyt veľmi nízkych koncentrácií, ktoré pri jednorazovom alebo krátkodobom príjme nepredstavujú ohrozovanie zdravia. Tvrdí však, že je potrebné vylúčiť najmä dlhodobé požívanie jedného druhu kontaminovaných potravín po dlhý čas. Prípadnú kontamináciu hydiny, hospodárskych zvierat či plodov môže podľa nej preveriť Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) a v jej právomoci je rozhodnúť, ako ďalej. Postup kompetentných orgánov je však šokujúci.
Napriek tomu, že hrozba vrakunskej skládky je známa dlhé roky, žiaden rozbor týkajúci sa možnej kontaminácie úrody či zvierat sa nerobil. „Oficiálne nás o tom nikto neinformoval,“ uviedla Zuzana Büchlerová z RVPS. Podľa nej totiž na takúto kontrolu potrebujú správu, ktorá bude hovoriť o miestach, kde sa jednotlivé nebezpečné látky v podzemnej vode nachádzajú a aká je ich koncentrácia. „Museli by sme do toho zapojiť aj ďalšie pracoviská, ktoré sa tým zaoberajú. Je to práca na dlhšie,“ dodala Büchlerová s tým, že by tak vedeli zabrániť aj prípadnému predaju kontaminovanej úrody. Dosah by však mali len na zaregistrovaných predajcov.
Štyri najčastejšie otázky obyvateľov
Čo so zeleninou?
Zelenina polievaná podzemnou vodou nie je nejako zdeformovaná, obsahuje však toxické látky. Konzumovaním plodov sa môžu privodiť zdravotné problémy. Nemala by sa konzumovať dovtedy, kým sa nepreukáže zdravotná bezpečnosť plodín. Zbaviť sa jej môžete kompostovaním, avšak tento kompost by sa nemal používať na prihnojovanie kultúr poľnohospodárskych plodín.
Môžeme jesť plody zo stromov?
Pokiaľ sa nepreukáže opak, za zdravotne rizikovú je potrebné považovať aj konzumáciu stromového ovocia z danej oblasti. Veľkú úlohu v tom zohráva hĺbka koreňového systému a špecifické hromadenie niektorých kontaminantov jednotlivými druhmi rastlín. Až na základe výsledkov príslušných laboratórnych rozborov možno posudzovať zdravotnú bezpečnosť tej-ktorej plodiny.
Čo s dobytkom a hydinou?
Zvierat sa zbaviť nemusíte. Nemali by ste ale konzumovať živočíšne produkty, ako sú mäso, vajcia, prípadne mlieko zo zvierat, ktoré sú kŕmené rastlinami a napájané vodou z danej oblasti, pokiaľ sa nepreukáže ich zdravotná bezpečnosť. Závery možno robiť jedine na základe výsledkov príslušných laboratórnych analýz.
Môžem používať vodu zo studní?
Vodou zo studní nepolievajte, nepite ju a nekúpte sa v nej. Pri sprchovaní sa voda rozprašuje a je možnosť, že ľudia z nej niečo pri sprchovaní či kúpaní vypijú. Koncentrácia toxínov sa však v podzemnej vode líši. Odporúča sa teda spraviť certifikovaný rozbor vody.