Opakované hlasovanie bude budúci týždeň, ale vyberať sa bude už len z dvoch kandidátov, ktorí dostali v tajnej voľbe najviac hlasov. Do poslednej chvíle to bolo poriadne napäté, keďže ani vo vládnej koalícii nepanovala zhoda na jednom kandidátovi. Zatiaľ čo Smer a SNS vo veľkom presadzovali Jaroslava Rezníka (50). ich vládny partner Most pod vedením Bélu Bugára (58) riaditeľa TASR striktne odmietal.
Rezníkovi ušlo víťazstvo len o chlp. K tomu, aby sa definitívne posadil na stoličku po Václavovi Mikovi mu v parlamente chýbal len jeden hlas - presvedčil 73 poslancov. Mika zaostal o rovných 20 hlasov, čo mu však stačilo na postup do druhého kola, ktoré bude už v utorok.Napriek tajnej voľbe sa dá odhadnúť, od koho získali Mika s Rezníkom hlasy. Už pred hlasovaním totiž otvorene za šéfa TASR lobovali národniari pod vedením Andreja Danka a Smer Roberta Fica. „Áno, trváme na Rezníkovi,“ povedal smerák Martin Glváč.
Opozícia tohto kandidáta podporiť odmietala. Nezávislí poslanci okolo Miroslava Beblavého spolu s časťou OĽaNO a SaS sa rozhodli pre Václava Miku. „Ak by súkromným televíziám stúpala sledovanosť, stúpala objektivita a nezávislosť a príjmy z reklám, menili by manažment?,“ dodal Gábor Grendel. Parlamentné počty tak naznačujú, že Rezníka okrem Smeru a SNS podporili buď poslanci Mariána Kotlebu alebo Mostu. Práve ten šéfa TASR odmietal napriek svojim koaličným partnerom. „Pre nás je pán Rezník neprijateľný a zvyšná časť koalície to mala vziať na vedomie a hľadať iné riešenia,“ uviedol poslanec Gábor Gál.
Jaroslav Rezník (50)
58 hlasov PROTI
- od roku 1993 šéfoval Regionálnemu štúdiu slovenského rozhlasu v Košiciach
- od roku 1997 až do roku 2005 pôsobil ako ústredný a potom generálny riaditeľ Slovenského rozhlasu v Bratislave
- v roku 2007 ho vláda Roberta Fica vymenovala za šéfa Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
- TASR bola pred voľbami v roku 2016 kritizovaná, že nekriticky propaguje SNS na čele s Andrejom Dankom
Václav Mika (53)
53 hlasov ZA
83 hlasov PROTI
- narodil sa v Trenčíne
- študoval na Fakulte ekonomiky na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave
- 1986-1992: pracoval v Slovenskej televízii
- 1994: pôsobil ako externý poradca Ministerstva kultúry SR
- 1999 - 2006: šéfoval Rádiu Express
- 2006 - 2010: pôsobil ako generálny riaditeľ televízie Markíza
- 2012 - 2017: pracoval ako generálny riaditeľ RTVS
Zuzana Ťapáková
1 hlas ZA, 124 PROTI
Michal Ruttkay
5 hlasov ZA, 115 PROTI