Medzi podozrivými má byť podľa trestného oznámenia aj šéf NBS Jozef Makúch (63). Prípad súvisí s dlhoročným sporom banky a košickej životnej poisťovne Rapid Life, ktorá žiada vyše 32 miliónov eur. Predstavitelia NBS sa mali pokúsiť podvodne hodiť túto sumu na plecia ministerstva financií. V samotnej poisťovni pritom zasahovali kukláči a je v nútenej správe.
Poisťovňa pýta od NBS milióny eur za to, že štát jej mal ešte v roku 1995 odobriť chybné kalkulácie pri výpočte poistného. To spôsobilo, že poisťovňa pýtala od ľudí menšie poplatky a následne odmietala vyplatiť klientom poistné plnenie. Tvrdí, že jej nesprávnym úradným spôsobom pri dohľade nad poisťovňou vznikla škoda a od NBS ako regulátora pýta milióny eur. NBS naopak uvádza, že Rapid Life si za to môže sám, ale súdy dali doteraz za pravdu poisťovni.
Samotná poisťovňa priznala, že má problémy s plnením záväzkov. Vo štvrtok ráno tak prebehla v košickej pobočke razia a následne uvalili na Rapid Life nútenú správu. „Dôvodom vyhlásenia nútenej správy boli opakované zistenia, že poisťovňa Rapid Life závažne ohrozuje práva klientov,“ uviedla NBS. Do sídla poisťovne v Košiciach vtrhli kukláči a zhabali dokumenty. „Národná banka Slovenska sa týmto snaží zamedziť pokusom o špekulatívne prevody majetku poisťovne na tretie osoby,“ dodala NBS.
Miliónový podvod?
Celý spor sa medzitým dostal na Najvyšší súd, pričom vo veci nebolo doposiaľ rozhodnuté. Nový Čas však zistil, že v kauze je nový kriminálny rozmer. Rapid Life medzičasom podal trestné oznámenie na neznámych páchateľov konajúcich za banku a elitní finanční policajti ho prijali. „Národná jednotka Finančnej polície začala trestné stíhanie na neznámych páchateľov pre obzvlášť závažný zločin subvenčného podvodu. Podstatu skutku tvorí pokus neznámych páchateľov konajúcich za NBS uviesť do omylu Ministerstvo financií SR a vylákať tak plnenie zo štátneho rozpočtu vo výške 32 189 864 € za súd, ktorý NBS prehrala so spoločnosťou Rapid Life, pričom na toto plnenie by mala byť povinná NBS,“ uviedol vyšetrovateľ Roman Stahl v uznesení.
Začiatok trestného stíhania potvrdilo aj Policajné prezídium s tým, že v prípade sú „vykonávané procesné úkony“. Podľa poisťovne sa v okruhu podozrivých nachádza aj guvernér NBS Jozef Makúch a šéf právneho oddelenia Štefan H. NBS sa k vyšetrovaniu nevyjadrila. V staršom stanovisku banka uviedla, že trestnými oznámeniami sa poisťovňa snaží domôcť tučného mimosúdneho vyrovnania. "Ministerstvo financií už nie je účastníkom tohto konania, preto sa k téme nebude vyjadrovať," reagovala na kauzu hovorkyňa rezortu Alexandra Gogová. V prípade dokázania viny hrozí páchateľom odňatie slobody na 10 - 15 rokov.
Prečo začali vyšetrovanie?
O čo ide v kauze rapid life
1995 - Ministerstvo financií poisťovni Rapid Life udelilo povolenie na vznik a podnikanie
2008 - Národná banka Slovenska ako regulátor štátu upozornila, že ich výpočet poistného je chybný
2016 - Krajský súd potvrdil, že NBS nesprávnym úradným spôsobom spôsobila poisťovni škodu. Tá pýta vyše 32 mil. eur.
2017 - Poisťovňa Rapid Life odmieta svojim klientom plniť poistné, tí sa hromadne obracajú na súdy
aktuálne - NAKA prešetruje vedenie NBS, ktoré malo ťarchu podvodom preniesť na štát. V poisťovni zas zasahovali kuláči a tá mieri do nútenej správy