Štatistika však nezohľadňuje výšku miezd v jednotlivých krajinách, teda ani kúpyschopnosť obyvateľstva. Kde je najdrahšie a kde, naopak, najlacnejšie?
Ceny tovaru a služieb na Slovensku dosahujú 68 percent priemeru Európskej únie (EÚ). V rebríčku 28 krajín sme ôsmi od konca. „Záleží na tom, s ktorými krajinami sa porovnáme. Síce sme pod priemerom EÚ, no v regióne V4 sme najdrahší,“ tvrdí analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. Úroveň cien v krajinách Únie sa značne líši.
Najdrahšie je v Dánsku, Írsku, Luxembursku, Švédsku, Fínsku a Spojenom kráľovstve. Ak ešte neviete, kam na dovolenku, najviac si môžete dopriať v Bulharsku a Rumunsku. „Čím je krajina ekonomicky vyspelejšia, tým je aj vyššia cenová hladina v krajine,“ tvrdí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Medzi najdrahšou a najlacnejšou krajinou v EÚ je takmer trojnásobný rozdiel, najväčší je v cenách reštaurácií a hotelov. „K rozdielom cenových hladín prispieva viacero faktorov, napríklad vývoj menových kurzov oproti euru, priemerná mzda v krajine, ako aj nastavenie daní,“ dodáva Muchová.
Ceny služieb sa líšia najviac
Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne
V rámci jednotlivých kategórií sme boli najbližšie k priemeru EÚ v cenách oblečenia (104 % priemeru) a blízko sme aj v spotrebnej elektronike. Naopak, v cenách služieb je rozdiel väčší, nachádzame sa približne na úrovni 74 % priemeru EÚ. Ceny tovarov sa približujú omnoho viac ako ceny služieb. Predpokladáme približovanie najmä cez ceny služieb, ktoré viac odzrkadľujú aj mzdovú úroveň v krajine.
V Dánsku je draho
- potraviny sú najdrahšie v Dánsku (148 % priemeru EÚ), najlacnejšie v Poľsku a Rumunsku (obe krajiny 62 %)
- alkohol a tabak stoja najviac v Írsku (175 %) a Spojenom kráľovstve (162 %)
- ceny reštaurácií a hotelov v Dánsku sú 3-krát vyššie ako v Bulharsku
- aj spotrebná elektronika je najdrahšia v Dánsku (115 %), najmenej stojí v Poľsku (86 %)
Cenové hladiny v krajinách EU
V EURÓPE SÚ VEĽKÉ ROZDIELY