Významný svetový štátnik sa veľkou mierou pričinil nielen o spojenie nemeckých republík po páde železnej opony, ale aj o hlbšiu integráciu Európskej únie. Kohl zjednocuje aj po smrti, o konzervatívnom kresťanskodemokratickom politikovi sa s úctou vyjadrujú všetci politici aj médiá.
Helmut Kohl bol dlhoročným lídrom kresťanských demokratov z CDU. V rokoch 1982 až 1998 zastával post nemeckého kancelára. Za jeho úradovania sa prehĺbila spolupráca európskych krajín, čo vyvrcholilo premenou Európskeho hospodárskeho spoločenstva na Európsku úniu. Svoj cit pre diplomaciu využil pri rýchlom zjednotení dvoch nemeckých republík, ktoré desiatky rokov rozdeľovala železná opona a Berlínsky múr. „K zjednoteniu Nemecka raz príde s takou istotou, s akou vody rieky Rýn vždy doputujú do mora,“ prorokoval ešte pred pádom múru. Kohlova stopa je aj v súčasnej politike. Kancelárkou je jeho nástupkyňa v strane a žiačka Angela Merkelová.
Kauza na záver
Kohl sa zásadným politickým kauzám vyhýbal. Tá najväčšia prišla v čase, keď skončil v pozícii kancelára. Na svetlo sveta sa dostali informácie o pochybnom financovaní jeho strany, keď mali v strane zatajiť milióny mariek od pochybných sponzorov. Kauza sa ťahala tri roky, Merkelová sa od svojho učiteľa dištancovala, Kohl sa vzdal aj funkcie čestného predsedu kresťanských demokratov a nadobro sa stiahol z politiky. Vtedy ho postihla aj osobná tragédia.
Kohl bol ženatý s manželkou Hannelore († 68) a mal s ňou dve deti. Ženu, ktorú mali na sklonku 2. svetovej vojny ako 12-ročnú znásilniť sovietski vojaci, trápili vážne zdravotné problémy. Od roku 1993 trpela precitlivenosťou na svetlo, von vychádzala len v noci. Rozhodla sa svoj život ukončiť predávkovaním práškami. Kohl opísal, že na skutok si vybrala deň, keď vedela, že cestuje na súd s bývalými agentmi Stasi. „Keď som ju zobral do náručia, pozrela sa na mňa svojimi chorými očami tak smutne, že by som bol najradšej zostal pri nej. Ona mi však povedala: ,Choď do Berlína, ja to zvládnem.‘“
V roku 2008 sa Kohl znova oženil s mladšou ženou o 34 rokov. Ten rok ostal po vážnom páde ostal pripútaný na invalidný vozík a už sa nikdy nedal do poriadku. Posledné dva roky sa mu vážne pohoršilo a v piatok napokon skonal.
1984 Francúzsko-nemecké zmierenie
Helmut Kohl sa stretol s francúzskym prezidentom Françoisom Mitterrandom († 79) vo Verdune, na mieste, kde sa odohrala najväčšia bitka 1. svetovej vojny. Spoločným držaním sa za ruky si uctili obete vojny z radov vojakov oboch národov. Akt sa stal významným symbolom nemecko-francúzskeho zmierenia. Spolupráca oboch lídrov viedla k príprave premeny Európskeho hospodárskeho spoločenstva na súčasnú Európsku úniu.
1990 Zjednotenie Nemecka
Po páde Berlínskeho múra Kohl začal pracovať na čo najskoršom zjednotení Nemeckej spolkovej republiky a Nemeckej demokratickej republiky. Vo februári 1990 získal na stretnutí v Moskve od vtedajšieho sovietskeho prezidenta Michaila Gorbačova prísľub neblokovania procesu zjednotenia Nemecka. K podpísaniu dohody medzi NSR a NDR o opätovnom zjednotení došlo 31. augusta 1990. Oficiálny akt znovuzjednotenia sa uskutočnil v októbri 1990 v Berlíne pred historickou budovou ríšskeho snemu.
1992 Architekt európskej integrácie
Kohl patril k najvýznamnejším podporovateľom hlbšej politickej a hospodárskej integrácie Európy. Bol jedným z otcov spoločnej európskej meny a aj jeho zásluhou bola v roku 1992 podpísaná Maastrichtská dohoda o hospodárskej, menovej a politickej únii. Týmto aktom vznikla novodobá Európska únia.
Donald Trump
americký prezident
- Kohl bol priateľom Spojených štátov 16 zásadných rokov. Bol nielen otcom znovuzjednotenia Nemecka, ale aj zástancom Európy a transatlantického partnerstva. Jeho dedičstvo pretrvá aj naďalej.
Angela Merkelová
nemecká kancelárka
- Bol to veľký Nemec a veľký Európan. Ako málokto sa zaslúžil o zjednotenie Nemecka a integráciu Európy. Kohl bol správny muž na správnom mieste. Zásadne ovplyvnil aj moju životnú cestu.
Robert Fico
premiér SR
- Odchodom kancelára stratil svet výnimočného človeka, ktorý bol verný európskym hodnotám slobody, demokracie a ľudských práv. Kohl ostane v spomienkach ako priekopník Európskej únie
Vladimír Putin
ruský prezident
- Mal významnú úlohu pri ukončení studenej vojny a zjednotení Nemecka. Úprimne som obdivoval jeho múdrosť, jeho schopnosť robiť vyvážené, ďalekosiahle rozhodnutia aj v tých najzložitejších situáciách.
Michail Gorbačov
posledný sovietsky líder
- Bolo veľkým šťastím, že v ťažkých časoch boli na čele mocností štátnici uvedomujúci si zodpovednosť, zastupujúci záujmy ich krajín a ktorí boli schopní aj zohľadniť záujmy iných.
António Guterres
generálny tajomník OSN
- Je zrejmé, akú historickú úlohu zohral pán Kohl pri zjednotení Nemecka iba rok po páde Berlínskeho múru a pri historickej ceste, na ktorú dostal Nemecko, keď ho tak dobre previedol cez proces znovuzjednotenia.
Frank-Walter Steinmeier
nemecký prezident
- Vďačíme mu, že Nemecko bolo potvrdené ako európska a zjednotená krajina a tým bola zodpovedaná aj tzv. nemecká otázka. Smútime za veľkým štátnikom, jeho dielo bude mať trvalý význam.
Ivan Korčok
štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí
- Bol to veľký európsky politik. Nikdy nezaváhal v zlomových okamihoch pri zjednocovaní Európskej únie a Nemecka. Príklad osobnosti, ktorá dokáže pre veľké veci, akými bolo zavedenie eura, získať celú spoločnosť. Spomedzi zahraničných politikov zohral Helmut Kohl kľúčovú úlohu pri demokratických zmenách, ktoré Slovensku otvorili cestu do Európskej únie a NATO.