Nazvala to "ilegálnym, odporným a provokačným činom". Severokórejská agentúra KCNA uviedla, že delegácia sa v piatok vracala z konferencie OSN o právach postihnutých ľudí, keď bola "doslova prepadnutá". Išlo o skupinu viac ako 20 ľudí, ktorí zaútočili ako "gangstri" a aj keď sa diplomati bránili, násilne im diplomatický balík odňali a ušli, uviedol v nedeľu hovorca severokórejského ministerstva zahraničných vecí.
Americké ministerstvo vnútornej bezpečnosti oznámilo, že jeho pracovníci zhabali viaceré dátové nosiče a balíky od troch Severokórejčanov, ktorí podľa amerického rezortu zahraničných vecí neboli akreditovanými diplomatmi misie KĽDR pri OSN a nemali diplomatickú imunitu.
"Predmetný balík nemal diplomatickú ochranu pred prehliadkou," informoval hovorca ministerstva vnútornej bezpečnosti David Lapan. Násilnosti iniciovali podľa neho Severokórejčania, ktorí potom odmietli bez zhabaných vecí nastúpiť na lietadlo.
Zatiaľ nie je jasné, prečo došlo k tomuto zásahu, ktorý nasledoval niekoľko dní po tom, ako sa do rodného Ohia vrátil zo Severnej Kórey 22-ročný americký študent. Otta Warmbiera previezli do USA v kóme s vážne poškodeným mozgom po tom, ako v severokórejskom väzení strávil 17 mesiacov.
KĽDR tvrdí, že kómu spôsobil botulizmus a tabletka na spanie, avšak americkí lekári uviedli, že nenašli žiadny dôkaz o aktívnom botulizme - zriedkavom vážnom ochorení spôsobenom kontaminovaným jedlom alebo znečistenou ranou.