Po varovných výstreloch do vzduchu nasledoval výstrel na auto, v ktorom v tom čase sedeli štyria mladí ľudia. Následne vozidlo havarovalo. Jedna strela však mala priamo do hrudníka zasiahnuť spolujazdca Tomáša M. († 17), ktorý zraneniu podľahol. Rodina mladíka je z tragédie zronená a zo smrti ich Tomáša vinia políciu. Nielen ich trápi otázka, či museli policajti naozaj strieľať? Koľko ľudí bude musieť zomrieť, aby na Slovensku prestali zasahovať takýmto spôsobom?
ČO HOVORÍTE NA PRIMERANOSŤ ZÁSAHU?
Róbert Bános, advokát, ktorý zastupoval aj postrelenú vodičku Michaelu
"Ešte neprešiel rok, čo policajti strieľali po unikajúcom aute s mladými dievčatami. Tento tragický prípad ukazuje, že to bola len šťastná zhoda náhod, že vtedy dve postrelené dievčatá streľbu prežili. Napriek tomu, že väčšinou policajná inšpekcia posúdi použitie zbrane za oprávnené, pre mňa je ťažko pochopiteľné, aby policajti zasiahli niekoho priamo do hrudníka, keď sa malo mieriť na kolesá auta.
Streľba na samotné auto by mala byť ako úplne posledná a krajná možnosť, najmä ak je v tom čase len podozrenie zo spáchania priestupku, resp. ak chcú niekoho len zastaviť a skontrolovať, ako to malo byť údajne aj v tomto prípade. Radšej by som v novinách čítal o prípadoch, keď policajti zastavia unikajúce auto vytlačením z cesty, než o prípadoch s tragickými následkami. Tiež by som uvítal, keby polícia zverejňovala videozáznamy z policajných náhaňačiek, jednak aby aj verejnosť mohla posúdiť adekvátnosť použitia donucovacích prostriedkov a tiež aby sa aj príslušníci PZ mohli z nich ponaučiť."
Policajti si nevážia ľudský život
Milan Žitný, bezpečnostný analytik
"Zákon o policajnom zbore hovorí jasne, kedy môžu použiť zbraň na zastavenie vozidla. Iba keď bezprostredne ohrozuje ľudí na životoch a na zdraví. Pokiaľ uniká, tak neohrozuje nikoho. Policajti by si mali uvedomiť, že keď vodič uniká a oni na neho strieľajú, tak v aute môžu byť aj ďalší ľudia, ktorí s počínaním vodiča nemusia súhlasiť. Nie sú spolupáchateľmi, ale rukojemníkmi vodiča. Trafiť auto za jazdy je zložité, navyše keď ste v aute, ktoré sa hýbe. Je to zlá výchova a zlý výcvik policajtov. Jednoducho si nevážia ľudský život. V zahraničí to takto nerobia."
Túto tému otvorím na výbore
Andrej Hrnčiar, podpredseda parlamentu
"Hneď som si spomenul na príhodu, čo sa mi stala. Chvalabohu v mojom prípade to údajne boli len výstražné výstrely. Určite túto tému otvorím na brannobezpečnostnom výbore parlamentu a budeme o tom hovoriť. V tomto prípade zlyhal vodič, ale je nanajvýš otázne, či policajti využili všetky možnosti. Veď zbytočne zomrel 17-ročný chlapec."
Postupovali podľa zákona
Lucia Kurilovská, rektorka Akadémie PZ
"Zdá sa, že polícia postupovala presne podľa litery zákona. Pri použití všetkých výstrah a donucovacích prostriedkov aj v zmysle služobnej zbrane. Keď niekto nezastaví na výzvu a správa sa ďalej tak, že môže ohrozovať aj život, zdravie, majetok iných osôb, je možné použiť varovné signály a následne aj služobnú zbraň, ktorú je možné použiť z hľadiska varovných výstrelov, resp. výstrelov, ktoré neohrozia život a zdravie."
Ako došlo k tragédii
1. Hliadka chcela vodiča zastaviť a skontrolovať, zapla výstražné zvukové a svetelné znamenie.
2. Vodič reagoval zrýchlením a riskantným predbiehacím manévrom.
3. Polícia vypálila niekoľko varovných výstrelov do vzduchu a keď vodič nereagoval, vystrelila varovný výstrel smerovaný na zastavenie unikajúceho vozidla.
4. Auto havarovalo, vnútri našli mladú posádku a postreleného
spolujazdca.
5. Tomáš († 17) podľahol zraneniam pred príchodom záchranárov.