Dlhodobé a nadmerné vnútorné napätie je skutočne významným faktorom, ktorý prispieva k vzniku mnohých závažných ochorení, napríklad srdcovo-cievnych chorôb, niektorých druhov rakoviny, autoimunitných porúch, respiračných chorôb či depresie. Často sa spája aj s poruchou spánku, panickými pocitmi a hnevom.
Čo je vlastne stres?
Stres je nešpecifická fyziologická reakcia na akýkoľvek nárok kladený na organizmus. Nemá však vždy len negatívny dopad na organizmus. Poznáme dva druhy stresu – pozitívny krátkodobý a negatívny dlhodobý. Krátkodobý vplýva na človeka pozitívne a stimuluje ho k lepším výsledkom. Dlhodobý má naopak škodlivý účinok na duševné, ale aj fyzické zdravie. Ak sa ponechá bez riešenia, môže spôsobiť problémy s nedoziernymi následkami.
Varovné signály
Ak sa neustále dostávame do krízových situácií, dochádza v našom tele k hormonálnej nerovnováhe. Tá môže viesť k celému radu fyzických aj psychických symptómov.
Medzi prejavy a príznaky stresu patria:
Fyzické prejavy
- búšenie srdca
- srdcová arytmia
- poruchy trávenia
- hnačky, zápchy
- vracanie
- časté močenie
- bolesti hlavy či rôznych častí tela
- zvýšenie krvného tlaku
- kŕče v rukách a nohách
- potenie, chvenie
- oslabenie imunity (herpesy, virózy...)
Psychické prejavy:
- zmeny nálad, nadmerná únava
- výpadky pamäti
- návaly smútku, paniky, zúrivosti
- netrpezlivosť, nervozita
- tréma
- zanedbávanie osobnej hygieny
Zmeny v správaní:
- zmena chuti do jedla – prejedanie, alebo naopak strata chuti do jedla
- zvýšená konzumácia alkoholu, cigariet, príp. iných drog
- obhrýzanie nechtov
- hypochondria
Dostaňte zvýšené napätie pod kontrolu
Dostať pod kontrolu a zmeniť príčiny napätia býva veľmi ťažké, alebo prakticky nemožné. Je však vecou vlastného rozhodnutia a schopností ovplyvniť samotný stres a jeho vnímanie.
Prvý a základný krok je uvedomiť si a identifikovať príčiny spôsobujúce naše vnútorné napätie. Je dôležité neprehliadnuť, čo všetko nás „vytáča“ a nájsť zdroj – je to konkrétny človek? Niekoho správanie? Situácia? Prostredie?
Druhým krokom je identifikovať spôsob, akým na spúšťače stresu reagujeme a aký postoj k nim zaujmeme. Je to, čo nás „vytáča“ naozaj dôležité? Dokážeme zmeniť svoj postoj k spúšťaču nášho vnútorného napätia? Nevolíme nevhodné spôsoby, akými eliminujeme stres, resp. ako sa ho snažíme zvládať? Fajčenie, zvýšený príjem alkoholu, „zajedanie“, nedostatok pohybu a spánku, či nebodaj užívanie liekov alebo až drog. Môže ísť aj o fyzické nezvládanie stresových situácií, ktoré riešime výbuchom hnevu, fyzickým násilím.
Tretím krokom je naučiť sa pracovať so stresom, naučiť sa zvládať napätie vhodnejším, ale najmä zdravším spôsobom. Nájsť efektívne riešenie na zmenu:
- Vyhnúť sa zbytočnému stupňovaniu napätia – naučiť sa povedať NIE, teda poznať svoje limity a dať ich najavo. Čo najviac sa vyhýbať zdrojom nášho stresu. Prevziať kontrolu nad svojím postojom a správaním. Spomenúť si na starú dobrú radu: Napočítaj do desať.
- Začať sa hýbať, športovať akýmkoľvek spôsobom, ktorý je vám blízky, a tým podporiť uvoľňovanie látok – hormónov endorfínov, ktoré pomáhajú lepšie sa cítiť a jasnejšie myslieť.
- Každý deň si aspoň na pár minút urobiť prestávku a stráviť ju v nám príjemnom prostredí.
- Znížiť príjem alkoholu, kávy a cigariet (podľa možností úplne). Jesť dobre vyváženú stravu, s dostatkom čerstvej zeleniny a ovocia.
- Zabezpečiť si vhodný spánkový režim. Odborníci odporúčajú chodiť spať každý deň v rovnakom čase, tesne pred spaním sa vyhýbať dráždiacim podnetom, spať v dobre vyvetranej a chladnejšej miestnosti.
Všetko je o nastavení mysle, vnútornej disciplíne a vôli. O tom, čo si pripustíme, aby nás ohrozovalo a zvyšovalo napätie. Ak sme pod dlhodobým a vyčerpávajúcim stresom, cesta von z tohto bludného kruhu nebude jednoduchá. Pomoc niekedy treba hľadať až u odborníkov.
Najdôležitejšie je však naše rozhodnutie s tým niečo urobiť. Dopomôcť v prvých krokoch nám môžu aj výživové doplnky z bylinných extraktov, bez alergénov a farbív, od spoločnosti Vidawell, ktoré prispievajú k zmierneniu napätia a majú upokojujúce účinky.