Lúka tam žiari všetkými možnými farbami. Kvitnú na nej rôzne kvety, ktoré nie sú len krásne na pohľad, ale majú aj liečivé účinky. Vďaka nim tak môžete mať hotovú domácu lekárničku. Nový Čas zisťoval u profesorky biológie Dany Mackovej z Gymnázia Boženy S. Timravy v Lučenci, na čo všetko tieto pestrofarebné kvietky slúžia a ako ich môžeme využiť.
Mak vlčí/divý
Vyskytuje sa takmer na celom svete. Pochádza pravdepodobne z ázijského východného Stredomoria. Rastie na násypoch, rumoviskách a ako burina na poliach a v záhradách. Kvitne od mája do septembra. V ľudovom liečiteľstve sa používa ako sedatívum - na upokojenie, ako uspávací prostriedok a proti dráždivému kašľu a zachrípnutiu. Divý mak obsahuje vo svojich zelených častiach mliečnu tekutinu, ktorá je mierne jedovatá, a v hojnom požití môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie alebo bezvedomie.
Rumanček kamilkový – harmanček, kamilka
Rastie ako poľná burina a na rumoviskách, či poliach. Kvitne od mája do septembra. Zbierajú sa bieložlté súkvetia. V liečiteľstve sa používa sušený kvet, ktorý má všestranné využitie. Odvar alebo čaj z rumančeka pôsobí proti zápalovým chorobám, pri chorobách tráviaceho traktu, znižuje bolesť, hojí rany a bráni tvorbe jaziev. Užíva sa tiež ako kloktadlo pri chorobách ústnej dutiny a hrtana. Uplatnenie má aj v kozmetickom priemysle.
Nevädza poľná
Rastie predovšetkým na okrajoch obilných polí a na suchých, kamenistých miestach. Kvitne od júna do septembra. V súčasnosti sa najčastejšie používa pri zápalových a hnisavých očných chorobách. Upokojuje sliznicu žalúdka, pomáha odvodňovať organizmus, pôsobí močopudne a používa sa aj pri žltačke. Slúži aj ako azúrovo-modré farbivo, prifarbuje voňavkové výrobky a koreniny, primiešava sa aj do čajových zmesí.
Facélia vratičolistá
Jednoročná bylina pestovaná hlavne ako medonosná rastlina pre včely. Jej levanduľovo modro sfarbené kvety sú aj pekným spestrením záhradky. Rastlina pôvodne pochádza z Kalifornie, ale približne od 19. storočia sa bežne pestuje už aj u nás. Kvitne v máji až júni. Je aj pôdu ozdravujúca plodina, potláča nematódy (háďatká) a milujú ju i včely.