Správa o kontaminovanom mraku, ktorý sa blíži k Žitnému ostrovu, však nevyplašila iba obyvateľov dotknutých obcí, hlavu v smútku majú aj realitné kancelárie. Toxické látky v podzemnej vode totiž narobili poriadnu búrku na trhu s nehnuteľnosťami. Podľa odborníkov môžu ceny domov či pozemkov v okolí toxického jazera klesnúť až o 10 %. Niektoré realitné kancelárie hlásia straty už teraz.
Ako informoval predseda Realitnej únie SR Attila Mészáros, najvýznamnejšou skupinou kupujúcich sú mladé rodiny. Ich prvoradým záujmom je zabezpečiť vhodné a zdravotne nezávadné prostredie pre seba a svoje deti.
„Kúpa rodinného domu je vždy spojená s túžbou po pozemku, zeleni či záhradke. Ak nie je možné vodu v studniach používať ani ako závlahovú, bude cena takýchto nehnuteľností klesať z dôvodu nižšieho záujmu kupujúcich,“ vysvetlil Mészáros. Realitná únia pritom odhaduje pokles o 10 %. „Môže ho výraznejšie podporiť aj neuvážená snaha viacerých súčasných vlastníkov nehnuteľnosti rýchlo predať, čím by sa na realitnom trhu zvýšila ponuka,“ dodal Mészáros.
Odmietli kúpu
Realitní makléri sa za posledný týždeň museli vyrovnať s niekoľkými zrušenými kúpami. „Ľudia odskakujú od rezervačných zmlúv a zvažujú iné lokality, napríklad na smer Malacky. Išlo o domy v Podunajských Biskupiciach a v Dunajskej Lužnej, ktoré boli napichnuté na podzemnú vodu,“ uviedol Mészáros. Problémy sa podľa neho budú týkať aj novostavieb či projektov, ktoré sa predávajú ešte len z papiera.
Správa o environmentálnej záťaži by mala najmenej zasiahnuť ceny bytov, tie sú totiž napojené na nezávadnú vodu z verejného vodovodu. „Tento stav bude trvať do čias, kým sa ekologický problém nevyrieši a verejná mienka sa nenapraví. Ak budú realizované plány sanácie skládky, v dlhodobom horizonte sa ceny znova štandardizujú,“ uviedol Mészáros. Každá minca má však dve strany a aj z tejto situácie môžu niektorí vyťažiť. Ide najmä o investorov, ktorí by v najbližšom období mohli nehnuteľnosti v ohrozených oblastiach získať za výhodnejšiu cenu.
Ako môžu klesnúť ceny domov?