Nezhoda v požiadavke zvýšenia priemerných miezd, ktoré už teraz v slovenskom závode predstavujú nadštandardných 1 804 eur bez zarátania manažmentu, je hlavným dôvodom, prečo v utorok ráno pred fabrikou vypukol ostrý štrajk.
Prečo rovnakú podporu premiér nevyjadril aj sestričkám a učiteľom?
O štrajku v najväčšej automobilke na Slovensku sa podľa premiéra Roberta Fica diskutovalo aj na nedávnom rokovaní V 4 a krajín Beneluxu. „Jednoducho sa pýtame, prečo má mať robotník v Bratislave - vo firme, ktorá má najvyššiu kvalitu, vysokú mieru produktivity a vyrába najluxusnejšie autá, o polovičku či o 2 tretiny nižší plat, ako robotník v tej istej firme 200 km na západ?“ zamýšľal sa premiér na utorkovej tlačovke ministerstva práce.
Podľa jeho slov nejaké rozdiely v mzdách musia byť, ale ľudia majú tiež právo domáhať sa vyšších platov. „Privítal by som, aby čím skôr prišlo k dohode,“ hovorí Fico s tým, že si Volkswagen cení za príspevok do ekonomiky, zaujímavé mzdy aj silné sociálne programy. „Berme to ako súčasť spoločného úsilia, lebo si myslíme, že mzdy na Slovensku musia rásť,“ vyjadril sa Fico.
Či však bude iniciovať zvyšovanie platov vo výške viac ako 10 % aj v štátnom sektore, sme sa už z Úradu vlády nedozvedeli. Nebolo to tak dávno, čo do štrajku vstúpili sestričky alebo učitelia, ktorí sa s platmi na Západe rozhodne nemôžu rovnať. „Premiér sa aj chváli tým, že rastie ekonomika, ale tá rastie najmä preto, že máme vhodné investičné prostredie pre zahraničný kapitál, ale ak teraz naskočíme na nekonečné štrajky, tak pre zahraničných investorov to nebude dobrý signál,“ myslí si politológ Grigorij Mesežnikov.
Sestričkám a učiteľom toľko nedoprial
Grigorij Mesežnikov, politológ