Slovenskému Indianovi Jonesovi sa totiž podarilo spolu s čínskymi kolegami identifikovať 2 úplne nové vtákovité dinosaury. Liaoningvenator a Daliansaurus sú vzdialení pravekí príbuzní a podľa jeho slov patrili pred 120 miliónmi rokov medzi obávané dravce.
Paleontológa Martina Kundráta (47) z Centra interdisciplinárnych vied košickej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika zavolala Čínska akadémia geologických vied na pomoc s výskumom dvoch jedinečných skamenenín z obdobia kriedy, teda neskorého štádia druhohôr. „Nálezy sú unikátne tým, že sú trojrozmerné a takmer kompletné. Zachovali sa v sopečnom popole, ktorý sme datovali do obdobia spred 120 miliónov rokov,“ hovorí slovenský Indiana Jones.
Vzácne artefakty z čierneho trhu zachránilo Prírodovedné múzeum v meste Dalian. Pochádzajú z provincie Liaoning, ktorá je známa ako akési praveké Pompeje. „Skameneniny sme študovali 4 roky a objavili sme dva živočíšne rody patriace do skupiny troodontidov,“ prezradil.
Doposiaľ nepoznané tvory dostali podľa miesta výskytu pomenovanie Daliansaurus a Lianoningvenator. „Boli to mäsožravé dinosaury, pravdepodobne operené. Mali pílkovité zuby a veľké pazúry, ktoré používali ako zbraň," šokuje paleontológ.
Nie je známe, či lovili v skupinách. Podobné jaštery v tlupách útočili aj na väčších dinosaurov, mohli ich neľútostne rozpárať a zabiť. Horné končatiny týchto jašterov boli ako malé krídla, no lietať nevedeli. „Dnešné vtáky mohli vzniknúť práve z nich. Ďalším skúmaním môžeme objasniť vývoj toho, ako sa z pravekých dinosaurov stali vtáky, a tiež ako a kedy začali lietať,“ prezradil Kundrát, ktorý chce spolu s kolegami naďalej pokračovať vo výskume.