Zdá sa tak, že správy o havárii jedného z lietadiel podieľajúcich sa na boji s plameňmi v regióne, sú pravdivé. Ide údajne o stroj typu Canadair, a nie ako uvádzali prvé správy, spoločnosti s týmto názvom. Pod touto značkou sa svojho času vyrábali stroje na civilné i vojenské účely, medzičasom však túto produkciu po fúzii s iným výrobcom poznajú odborníci pod názvom Bombardier.
Záchranári pátrajú po vraku havarovaného stroja, až do jeho nálezu ostáva otázka o možných obetiach nezodpovedaná. V oblasti sú už aj vyslaní vyšetrovatelia, ktorí by mali objasniť príčiny nešťastia. Keďže je región zahalený dymom z pokračujúcich požiarov, za nešťastím mohla byť aj znížená viditeľnosť v dôsledku zadymenia.
V oblasti pôsobia hasiace stroje nielen z Portugalska, ale aj z Francúzska, Maroka, Španielska či Talianska. Hovorca španielskeho rezortu obrany medzičasom dementoval správy o tom, že by havarovaným strojom malo byť jedno zo španielskych lietadiel.
Do boja s ničivými lesnými požiarmi v Portugalsku sa v utorok zapojilo okolo 1200 hasičov, ktorých zo vzduchu podporili posádky najmenej deviatich hasiacich lietadiel. Plamene vyčíňajú od soboty v horskej a lesnatej oblasti Pedrógao Grande, asi 200 kilometrov severovýchodne od Lisabonu. Počet obetí požiaru sa zvýšil už na 64. Medzi prvými 24 identifikovanými z nich neboli žiadni cudzinci. Zranených bolo podľa pondelkových údajov najmenej 135 ľudí vrátane 13 hasičov a jedného príslušníka ozbrojených síl. Plamene zničili desiatky domov a pripravili o život stovky zvierat.
Nielen v spomínanej oblasti, ale aj 20 kilometrov vzdialenej lokalite Gois bojovalo v utorok s mimoriadne rýchlo sa šíriacimi plameňmi okolo 800 hasičov a posádky štyroch hasiacich lietadiel. Tu museli preventívne siahnuť k evakuácii občanov zo 40 horských obcí. Nemožno vylúčiť zvýšenie počtu obetí, pretože niektoré z obcí v regióne sú nedostupné. Hasičom naďalej nepraje meteorologická situácia v oblasti, ktorú sužuje extrémne sucho, vysoké teploty a navyše aj silný vietor.