Inteligentné lampy úsporne svietia aj komunikujú s okolím. Nemecká firma nainštalovala štyri do skúšobnej prevádzky na popradskom sídlisku Juh. „Svetlo môže byť nakonfigurované na funkcie, ktoré si mesto alebo klient zvolí,“ povedal Peter Lukáš, zástupca firmy, ktorá lampy inštalovala a pokračoval. „Pre tieto svetlá sme zvolili zatiaľ funkciu emergency, privolanie pomoci políciou, zdravotníkov, hasičov. Lampa tiež zbiera informácie o pohybe chodcov, áut, dopravnom manažmente a má v sebe web kameru a web rozhranie.
Poprad je prvé mesto na Slovensku, ktoré začalo s technológiou inteligentných lámp. "Využívajú ich v Berlíne a v Aténach, teraz s tým začíname my. Len pri samotnom svietení sa šetrí 30 až 35 percent energie a to nehovorím o všetkej tej inteligentnej nadstavbe," doplnil viceprimátor Popradu Igor Wzoš. Pre komunikáciu s lampou je potrebná voľne dostupná aplikácia.
Ako to funguje
Každá lampa je samostatne pripojená na riadiace stredisko. Dokáže zhromaždovať, vyhodnocovať a posielať správy o počasí, počte áut a ľudí, stave ciest a chodníkov a rôzne iné veci, ktoré sa dajú nastaviť. Informácie si môžu ľudia idúci okolo lámp stiahnuť do mobilov. Lampy môžu slúžiť aj ako hot pot pre lokálne inernetové pripojenie.
Čo dokáže inteligentná lampa
- znižuje alebo zvyšuje intenzitu svietenia
- hlási akúkoľvek poruchu svetla na centrálu
- odošle po internete signál pre záchranárov,
na mieste intenzívne bliká, čo dáva signál, že sa niečo deje
- dáva informácie o pohybe áut, chodcov, stave chodníka
- vyhľadáva voľné parkovacie miesta
- sú nabíjačkou pre elektromobily a elektromotocykle
- signalizuje alergény a hlási miestne počasie