Názorovú piruetu Bélu Bugára (58) pri voľbe riaditeľa telerozhlasu považuje za sklamanie, pričom nevylúčil, že sám vstúpi do politiky. V rozhovore pre Nový Čas prezradil, čo ho čaká najbližšie týždne.
? Ako hodnotíte svoje pôsobenie v RTVS, na čo ste hrdý a čo sa vám nepodarilo?
- Voľba riaditeľa RTVS sa stala celospoločenským fenoménom, ako aj samotná RTVS. Je súčasťou života. To tak nebolo. Nepodarilo sa to, že pol mojej misie sa udržiavali financie a pripravoval sa programový koncept. Ešte by si to vyžadovalo ďalších päť rokov.
? Ako by mala vyzerať RTVS, aby sa dostala do dokonalého stavu?
- Taký neexistuje. Postupujú technológie aj očakávania diváka a poslucháča. Kľúčové slová sú spoločenská participácia, kredibilita a parametre sledovanosti a počúvanosti. Je to nikdy sa nekončiaci príbeh. Keď si vezmeme mediálny záujem o voľbu, verejnosť RTVS vníma a vníma to, že jej patrí.
? Akým spôsobom ste sa vyrovnali s politickými tlakmi na RTVS?
- Tak, že som nebol zvolený (smiech). Mohol som byť vystavený pokušeniu urobiť pred koncom obdobia niečo, čo by mi zvýšilo šance na zvolenie. Ale pre RTVS by to bol ťažký kompromis a pre mňa tiež.
? Ako ste vnímali podporu ministra kultúry Marka Maďariča?
- Tu nešlo o Miku, ale o RTVS. Bolo to o tom, že RTVS nemuselo pod jeho štítom robiť kompromisy v programe, personálneho obsadenia alebo riadenia spravodajstva. On z toho prostredia vzišiel a nezaprel svôj pôvod. Za to som mu vďačný.
? Ako vnímate postoj strany Most-Híd? Nebolo to pre vás sklamanie?
- Bolo to sklamanie, ale očakávané. Vyrušil ma faktor Mika. Ja reprezentujem RTVS. Bugár vyhlásil, že Mika nerozbije koalíciu. To nemá obsah. Išiel som do súboja projektov. Béla Bugár má za sebou bohatú politickú kariéru a vnímam to ako politickú nevyhnutnosť. Žiaľ sa tam ocitla RTVS a tá bola obetovaná.
? Čo hovoríte na návrh Maďariča odpolitizovať voľbu?
- Oceňujem filozofiu toho návrhu. V Českej televízii radou jednohlasne opätovne zvolili riaditeľa napriek tomu, že bola voči nemu silná politická nevôľa. Voľbu nezávislým orgánom považujem za lepší model.
? Čo hovoríte na podporu politických strán pánovi Rezníkovi?
- Ak by som dostal hlasy od istého subjektu, zvažoval by som, či ten mandát má pre mňa hodnotu. Ale dal som si záväzok, že nebudem hodnotiť Jaroslava Rezníka. Počkám si na jeho kroky.
? Čo budete teraz robiť?
- Teraz si dám oddych. Keď som si dal po odchode z inej televízie voľno, po týždni som liezol všetkým na nervy. Ale teraz som už dúfam dospel a budem vedieť relaxovať aj vďaka tomu, že mám novú rodinu. Asi si naozaj zoberiem čas.
? Pôjdete na materskú?
- Nie, mám aj iné pracovné veci, ale určite sa nevrhnem do ďalšieho projektu.
? Vstúpite do politiky?
- V tejto krajine chcem žiť. Mám dcérku a veľmi mi záleží, aká bude naša krajina. Neurobím žiadne unáhlené chaotické rozhodnutie pri vstupe do politiky, ako aj vstupu do iného média. Mám doma bábätko a bol by som hlupák, aby som teraz skočil na nejaký rýchlovlak. No nikdy nehovor nikdy, ale teraz to neriešim.
Šéfa RTVS majú vyberať odborníci
Voľba šéfa RTVS sa stala očakávane politickou fraškou. Poslanci vládnej koalície aj s pomocou fašistov zvolili na päť rokov do funkcie Jaroslava Rezníka (50). Minister kultúry Marek Maďarič (51) je situáciou zhnusený a už má pripravený plán, ako po novom vyberať riaditeľa verejnoprávnej inštitúcie. Maďarič navrhuje, aby sa vždy pred voľbou vytvoril 15-členný zbor voliteľov a ten by rozhodol o novom generálnom riaditeľovi. „Politické argumenty prevážili nad odbornými záujmami a záujmami verejnosti,“ argumentuje šéf rezortu kultúry s tým, že členstvo v zbore by bolo nezlučiteľné s výkonom politickej funkcie. O svojom návrhu zatiaľ s nikým nerokoval, takže jeho presadenie je otázne. Maďarič zároveň pochválil Miku za jeho prácu v RTVS. V Smere bol pri jeho podpore osamelý. „Ja by som uprednostnil kontinuitu. Ak mal niekto dobré výsledky, mal dostať ešte šancu,“ doplnil.