Hneď po skončení súťaže totiž môže envirorezort začať s prácami, ktoré by kontaminovaným látkam zo skládky na čas dali zbohom. MŽP zvolilo metódu enkapsulácie - obsah skládky chcú zaizolovať. Podľa niektorých odborníkov je však toto riešenie nedostatočné.
Odstránenie environmentálnej záťaže z čias socializmu je podľa MŽP drahá záležitosť. „Podrobný geologický prieskum ukázal, že by to stálo okolo 114 mil. €, na všetky environmentálne záťaže na Slovensku má ministerstvo k dispozícii 180 mil. € z fondov,“ uviedlo ministerstvo s tým, že na spracovanie takéhoto množstva chemických látok nie je cenovo dostupná technológia. Budovať „novú“ skládku odpadu envirorezort nevidí reálne.
„Ťažko nájdeme obec, ktorá by s takouto skládkou súhlasila, nechcú nám dovoliť robiť ani obyčajné skládky. Kapacita existujúcich skládok je limitovaná,“ vysvetľuje ministerstvo. Preto zvolilo najrýchlejšiu dostupnú metódu enkapsulácie. Obsah skládky bude zaizolovaný od okolia podzemnou tesniacou betónovou stenou, ktorá bude prekrytá nepriepustnou fóliou a ohraničená vrstvou ílov. K tomu vybudujú čističku kontaminovaných podzemných vôd, ktorá bude čistiť podzemnú vodu. S prácami chcú začať na jar.
Nebude to stačiť
Túto metódu kritizuje členka Dozornej rady Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Alena Trančíková. Tvrdí, že kapsula je dočasné riešenie: „Chemické látky, ktoré sú vnútri, tam nevydržia donekonečna uzatvorené. Toto je len prvý krok, ktorý zamedzí šírenie podzemných vôd. Nie je to konečné riešenie.“
Urobiť stenu okolo skládky je podľa nej správne, ako však tvrdí, je potrebné začať s metódami, ktoré dekontaminujú látky na mieste skládky a zabezpečí sa ich odvoz inam. No problém je v peniazoch a prekážkou je aj rýchlosť. „Mohli by byť ohrozené vodné zdroje na Žitnom ostrove. Toto riziko berieme ako prvoradé. Je dôležité urobiť to, čo je najrýchlejšie a najschodnejšie,“ uzavrela Jindra Holíková z Úradu verejného zdravotníctva. Kontaminovaný mrak sa podľa ministerstva šíri rýchlosťou 5 km za 20 rokov.
Ako sa bude postupovať?
- zaháji sa doplnkový geologický prieskum
- začnú sa stavebné prípravy a vyrúbu dreviny
- vybuduje sa čistička odpadových vôd
- spravia sa prvotné sanačné práce
- vybuduje sa podzemná tesniaca stena
- zabezpečí sa permanentné monitorovanie steny
- skládka sa prekryje nepriepustnou fóliou
- odvádzanie zrážkových vôd
- zahájenie rekultivačných prác
- čerpanie podzemných vôd a ich čistenie
- posanačný monitoring
Za odstránenie skládky bojovali v Devínskej 50 rokov
Mestskú časť Devínska Nová Ves vyše 50 rokov zaťažovalo úložisko nebezpečného odpadu v kameňolome v tesnej blízkosti rodinných domov. Do jeho priestoru totiž ešte v roku 1963 vyvážali gudróny ako produkt rafinácií ropy z vtedajšej rafinérie Apolo. Z kameňolomu MŽP v spolupráci s mestskou časťou v priebehu roka 2015 odstránilo 18-tisíc kubíkov gudrónov, 14-tisíc kubíkov kontaminovanej zeminy a vyše 50-tisíc ton odpadu zneškodnili. Bola to prvá úspešná sanácia environmentálnych záťaží z čias minulého režimu. Vo vyčistenej lokalite v roku 2016, ktorej dali meno Kamenné srdce vysadili zeleň a pripravili oddychovú zónu.