Vďaka krúžkom sa tak dozvedia, či sú verné svojmu hniezdisku a partnerovi. Ročne takto označia okolo 700 vtákov.
Ornitológovia sa kontrole hniezd bocianov bielych venujú tradične v júni. „Je to spojené aj s krúžkovaním mláďat. Robíme to ornitologickými krúžkami a toto označenie je nezameniteľné podobne ako občiansky preukaz u ľudí,“ vysvetlil Olekšák s tým, že ďalší život malých bocianov bude sledovaný na základe tohto kódu, ktorý im dávajú nad kĺb pravej alebo ľavej nohy.
„Krúžkovanie slúži na identifikáciu jedinca a takto sa môžeme dozvedieť napríklad o vernosti partnerovi či hniezdisku, vek dožitia, ale aj pohyb po Európe a po ďalších kontinentoch,“ doplnil ornitológ.
Mláďatá bociana bieleho na rozdiel od toho čierneho podľa neho nie sú agresívne. „Keďže nevedia lietať a vidia nebezpečenstvo, tvária, že sú mŕtve. Ľahnú si a pritlačia sa o hniezdo,“ vysvetlil Olekšák, ktorý aj kontroluje hniezda, či v nich nie sú igelitové vrecká a špagáty, do ktorých si môžu bociany zamotať nohy.
Ornitológovia pri krúžkovaní spolupracujú so Stredoslovenskou energetikou, ktorá im vypomáha vysokozdvižnými plošinami s odbornou obsluhou. „Vďaka tomu sa dostanú bezpečne k hniezdam, ktoré sa často nachádzajú v bezprostrednej blízkosti elektrického vedenia,“ povedal hovorca spoločnosti Miroslav Gejdoš.