Medzi nájdenými látkami je totiž aj benzén a arzén, ktoré preukázateľne spôsobujú rakovinu. O tento problém sa začala zaujímať aj europoslankyňa Monika Beňová (48), ktorá chce žalovať štát. Viní ho z toho, že o skládke vedel, no dodnes s tým nič nespravil. Akú šancu má na súde uspieť a čo môžu spôsobiť látky sa nachádzajú vo vode v blízkosti mestskej časti Vrakuňa?
Europoslankyňa Beňová sa pustila do boja so štátom. „Nechcem do toho vťahovať zdravotný stav mojich rodinných príslušníkov. Ústredné orgány štátnej správy majú informáciu o existencii toxickej skládky a nič neurobili pre jej odstránenie,“ uviedla vo svojom vyhlásení rozhorčená Beňová. Ako dovysvetľovala, chce sa dohodnúť na žalobe, ktorá bude stáť na správe, ktorá tvrdí, že ide o vysoko toxickú skládku, ktorá zásadným spôsobom ohrozuje zdravie obyvateľov.
Vrakuňa má pritom v ruke dôkaz, ktorým sa obhajuje. Už v roku 2002 vydalo Mestské zastupiteľstvo zákaz, ktorý zakazuje až dodnes používať na polievanie zeleniny a ovocných stromov vodu z domových studní. Situácia sa zmenila po sprevádzkovaní vodného diela Gabčíkovo v roku 1992.
Vtedy začala stúpať hladina podzemnej vody, ktorá dosiahla nielen hladinu kontaminovanej horniny, ale aj samotný chemický odpad. Prieskum environmentálnej záťaže Vrakunská cesta - skládka CHZJD už v júli 2015 dokázal, že v pôde a vode v oblasti sa nachádzajú nielen pesticídy, toluén, ale aj arzén a benzén.
Práve posledné dve eviduje Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny ako látky preukázateľne spôsobujúce rakovinu. „Ako mohli dávať stavebné povolenia? Prečo dovolili ľuďom, aby si tam stavali domy, keď je tam toxicky závadná pôda,“ pýta sa Beňová. Na stavbu svojho domu pritom žiadali o stavebné povolenie v roku 2005, no podľa jej slov ju nikto nevaroval.
Látky vo vrakunskej pôde a vode
Benzén
- podľa Medzinárodnej agnetúry pre výskum rakoviny (IARC) patrí do Skupiny 1, kde sú látky, ktoré preukázateľne spôsobujú rakovinu
- akútna otrava nastáva pri koncentrácii 10 mg/l vzduchu, čo sa prejavuje vracaním, závratom až upadnutím do bezvedomia
- pri pravidelnom vystavení nastáva poškodenie obličiek, pečene aj kostnej drene
- spôsobuje najmä leukémiu
Arzén (As)
- podľa IRCA patrí do Skupiny 1, kde sú látky, ktoré preukázateľne spôsobujú rakovinu
- akútne otravy sa prejavujú vracaním, ochrnutím a až zlyhaním srdca
- pri trvalom vystavení sa zvyšuje výskyt rakoviny pľúc, rodenie detí s chybami, potratov, kardiovaskulárnych ochorení
Etylbenzén
- má rakovinotvorné vlastnosti, hoci podľa Americkej agentúry pre ochranu prostredia (US EPA) nejde o látku s karcinogénnymi účinkami na človeka
- časté vystavenie tejto látke vplýva na centrálny nervový systém a kostnú dreň
- môže spôsobiť zhoršenú koncentráciu, bolesti hlavy, poruchy krátkodobej pamäti
Pesticídy
- štúdie naznačujú, že vplývajú toxicky na nervovú sústavu
- môžu mať rakovinové účinky, najmä môžu zvýšiť riziko vzniku leukémie u detí
Chlórované uhľovodíky
- je to široká skupina látok, pričom u niektorých je spojitosť s výskytom rakoviny pľúc či pečene
- spôsobujú závraty, srdcovú arytmiu a ovplyvňujú centrálny nervový systém
Toluén
- spôsobuje únavu, nevoľnosť a bolesti hlavy
- dlhodobé vystavenie organizmu tejto látke môže spôsobiť vznik psychóz a poškodiť obličky či pečeň
Xylén
- vysoké koncentrácie utlmujú centrálny nervový systém, dýchacie centrum a môžu viesť až k smrti
- negatívne vplýva na obličky
- dráždi dýchacie a tráviace ústrojenstvo a pečeň
Má šancu so žalobou uspieť?
Juraj Bizoň, advokát
Žaloba je podľa môjho názoru zjavne bezúspešná. Nebude totiž možné preukázať priamu príčinnú súvislosť medzi tvrdeným protiprávnym konaním a vzniknutou škodou. Súdna prax je taká, že žiaden súdny znalec nedochádza k jednoznačným záverom , že poškodenie zdravotného stavu je priamo spôsobené toxickým odpadom z kontaminovanej zeme.
Róbert Bánoš, advokát
Súdny proces bude úspešný len v tom prípade, ak sa preukáže, že zo strany štátu, ak tento bude vôbec pasívne vecne legitimovaný, došlo preukázateľne k takému porušeniu, či k takému konaniu, ktorým by tento spôsobil obyvateľom zasiahnutých častí škodu. Zdravotný stav by bol predmetom dokazovania, predovšetkým formou lekárskych správ, znaleckých posudkov, príp. odborných vyjadrenií, skúmajúcich stav pôdy, vody, ako i ich prípadný vplyv na ľudský organizmus, ako i spôsobilosť látok v nich nachádzajúcich sa vyvolať uvedené ochorenie.