Prvé dni má za sebou na novej stoličke šéf odboru prevencie korupcie Peter Kovařík (50). Ten premiér Fico zriadil na vláde a spadá priamo pod neho. Kovařík v exkluzívnom rozhovore pre Nový Čas prezradil, ako vníma tento nešvár na Slovensku, či ministrom nosia igelitky s peniazmi, alebo ako by účinný boj proti korupcii mohol znížiť dane.
Aké budú vaše kompetencie v novej pozícii?
Oproti vtedajšej funkcii riaditeľa úradu boja proti korupcii sa moje kompetencie menia radikálne. Odbor prevencie korupcie na Úrade vlády nemá kompetencie vykonávať vyšetrovanie, jeho zameranie je širokospektrálne. Mal by byť takpovediac „motorom“ mechanizmov výkonnej moci, aby sa priestor na korupciu zužoval. Výkonná moc, ale aj samospráva a justícia majú veľkú paletu možností, ako tieto podmienky nastavovať. Hlavnými piliermi sú transparentnosť, zvyšovanie povedomia, teda akejsi citlivosti spoločnosti na vnímanie korupcie, vytváranie bŕzd proti zneužívaniu moci, podporovanie pravidiel otvorenej súťaže, atď.
Na čo sa bude zameriavať vaša práca?
Dnes to vidím na široké spektrum záujmov, prierezovo od legislatívnej iniciatívy Úradu vlády, po nastavovanie právomocí výkonných úradníkov. Najefektívnejší systém je vtedy, ak sú presne stanovené podmienky napr. na vydanie rozhodnutia, úradník posúdi ich splnenie a v stanovenej lehote má povinnosť rozhodnutie vydať.
Aké ďalšie oblasti treba zlepšiť?
Za veľmi dôležité oblasti ja osobne považujem rozdeľovanie eurofondov, verejné obstarávania, preukazovanie pôvodu majetku, majetkové priznania, privítal by som pravidlá pre lobing, vlastné opatrenia justičných orgánov vo vzťahu k vnútornej kontrole a našli by sme mnoho ďalších.
Čo hovoríte na výrok pána Kaliňáka, že korupcia na najvyšších miestach v politike neexistuje?
Prakticky, dodnes len v prípade „nástenkový tender“ skončila korupcia ministra na súde. Ak niečo neviem dokázať, neznamená to automaticky, že to neexistuje. Kategorické tvrdenie, že korupcia na najvyšších miestach existuje, by však tiež malo byť opreté o dôkazy a nie o dohady. Dnes už rozhodne nie je doba, že niekto v igelitkách nosí úplatky ministrovi.
Máte aj konkrétný prípad veľkej ryby?
Pamätám si na viac prípadov, keď v sieti zostali „väčšie ryby“, funkcionári, ktorí robili verejné obstarávania, ale aj sudcovia, prokurátori, starostovia atď. Boli aj zaujímavé prípady, kde sa však dôkazy zadokumentovať nepodarilo. Platí pravidlo, čím „silnejší“ je páchateľ, tým silnejšie musia byť dôkazy.
Môžete sa cítiť objektívny, ak je Kaliňák podozrivý z nadštandardných vzťahov s podnikateľom, ktorého prešetrujú pre daňové podvody?
Ja sa cítim dostatočne osobnostne aj ekonomicky nezávislý a aj objektívny. Nemám žiadne politické ambície a politika sa s výkonom policajnej služby nezlučuje. Nie som však ani politický komentátor. Politikov hodnotia voliči, právo voliť by do určitej miery malo byť aj povinnosťou a nikto zatiaľ lepší systém ako parlamentná demokracia nevymyslel.
Ako vôbec vnímate vy korupciu na Slovensku?
Korupciu vnímam ako vážny problém, veľmi rýchlo by sme mali zabudnúť na názor, že prebieha len medzi tým, kto dáva a tým, kto berie. Týka sa nás všetkých a pociťujeme ju vo výške daní a odvodov.
Kto je Peter Kovařík
- od roku 2004 pôsobil ako policajný vyšetrovateľ v oblasti boja proti korupcii
- v rokoch 2010 až 2012 viedol Úrad boja proti korupcii počas vlády Ivety Radičovej
- od roku 2012 bol policajným pridelencom vo Washingtone D. C.
Menej korupcie, menšia výška daní a odvodov:
- Odbor by mal veľa počúvať, analyzovať a, samozrejme, klásť niekedy aj nepríjemné otázky.
- Principiálne cieľom je obmedzenie úniku finančných prostriedkov zo systému.
- Dnes už rozhodne nie je doba, že niekto v igelitkách nosí úplatky ministrovi.
- Vždy ide o peniaze, korupcia je len jeden z prostriedkov na ich nelegálne získanie.
- Týka sa nás všetkých a pociťujeme ju vo výške daní a odvodov.
- Je potrebná veľká odvaha a statočnosť, aby sa o korupcii rozprávalo nielen pri pive, ale aj na súde.
- Nie je možné na nepráve postaviť právo.