Je z nej nádherný výhľad na Tatry a to je možno dôvod, prečo odtiaľto pochádza najviac horských vodcov na Slovensku. Vodcovstvo sa dedilo a dedí z otca na syna, na vnuka, pravnuka a pramene ich zaznamenali takmer 90. Na ich počesť otvorili v obci Park horských vodcov a záchranárov. Ktorí z nich sa stali legendami?
Ján Počúvaj ml. (* 1886 – † 1969)
600-krát na jednom vrchole
Janko Počúvaj skladal vodcovské skúšky ešte za monarchie v r. 1908. Mal vtedy 22 rokov a bol horským vodcom až do svojej osemdesiatky. Jeho najobľúbenejším štítom bol Gerlach, na ktorý vyšiel s turistami viac ako 600-krát. Stal sa posledným mohykánom klasickej epochy vodcovstva. Jeho rezignáciu na vodcovstvo a neskôr i na život urýchlili dvaja ozbrojení vydriduchovia, ktorí prepadli jeho dom a vyhrážkami na smrť vystrašili jeho milujúcu manželku Johanu. Janko v tom čase pomáhal v Horskej záchrannej službe.
Ivan Urbanovič st. (85) a Ivan Urbanovič ml. (57)
Vodcovstvo zdedil po otcovi
Moderná generácia horských vodcov prišla až po r. 1990. Národná asociácia horských vodcov vznikla v r. 1993, o tri roky neskôr ju vo švajčiarskom Zermatte prijali do Medzin. asociácie horských vodcov UIAGM. Patrí k nej aj Ivan Urbanovič ml. (57), horolezec a skialpinista so skúsenosťami z hôr z celého sveta. Jeho otec Ivan patrí k našim najznámejším horolezcom. Spolu s Ivanom Gálfym boli organizátormi prvých expedícií do Himalájí. V roku 1990 sa stal starostom Novej Lesnej, v ktorej žije dodnes.
Ján Still (* 1805 – † 1890)
Prvý na Gerlachovskom štíte
Bol medzi prvými horskými vodcami ešte v prvej polovici 19. storočia. Miestneho učiteľa hory priťahovali ako magnet. A tak sa popri učiteľovaní stal aj horským vodcom. Traduje sa, že vodil načierno a vo vtedajšom Uhorskom karpatskom spolku nebol registrovaný vodca. Ako prvý vystúpil na Gerlachovský štít v auguste 1872 s pruským vysokoškolákom Františkom Holstom.
Jakub Horvay (* 1858 – ?)
V zime zdolali Lomničák
V apríli 1884 sa ďalší novolesniansky vodca Jakub Horvay spolu s nadporučíkom cisárskej armády Teodorom Wuntom pokúsili o zimný prvovýstup na Vysokú. To sa im nepodarilo, ale 12. apríla vyšli na Kriváň a 15. 4. na Slavkovský štít. Dokonca v zime spolu pokorili Lomnický štít. Boli to obdivuhodné výkony, lebo v tom čase sa do Tatier v zime nad pásmo lesa vôbec nechodilo.