Opatrenie je súčasťou novely o veterinárnej starostlivosti, ktorá si dáva za cieľ väčšiu ochranu zvierat na Slovensku. Cirkusanti majú hlavu v smútku.
Zvieratá po novom nebudú definované ako vec. „Zviera je živý tvor, cítiaca bytosť, a tak by sme k nemu mali pristupovať,“ uviedla Matečná s tým, že tento krok výrazne zlepší vymáhanie práv zvierat v prípade týrania. Zavádza tiež povinné čipovanie psov, ktoré má predchádzať preplneným útulkom a stratené psy budú vracať majiteľom. Čipovanie budú zabezpečovať veterinári.
Dôležitou súčasťou novely sa stáva zmena prístupu k cirkusovým zvieratám. „Určite nechceme cirkusy diskriminovať, chceme však ochrániť najrizikovejšiu skupinu divo žijúcich zvierat pred ich zneužívaním,“ tvrdí Matečná s tým, že prevádzkovatelia cirkusov sa budú musieť registrovať v Štátnej veterinárnej a potravinovej správe, ktorá bude vydávať rozhodnutia o schválení pre cirkusy. Nebude tak možné použiť vybrané druhy divo žijúcich zvierat na verejné vystupovanie. „Zákaz by sa mohol vzťahovať na levy, tigre či slony,“ povedal šéf veterinárov Jozef Bíreš.
Majiteľ cirkusu Aleš proti zákazu protestuje. „Spikli sa proti nám ochrancovia zvierat. V niektorých štátoch sa podarilo zakázať zvieratá, ale po niekoľkých rokoch sa k tomu zase vrátili,“ tvrdí principál Antonín Aleš.
Podľa neho sa nikdy nebránili žiadnym kontrolám a zásah ministerstva považuje za vyhlásenie vojny. „Zvieratá u nás netrpia, my spĺňame všetky zákony, ktoré nám veterinárna správa stanovila - výbehy, ohradníky, krmivo. Chodia k nám na kontroly a hovoria - dávame klobúk dole,“ dodáva Aleš. Už teraz je pripravený brániť sa proti zákonu, ktorý bude platiť od nového roka. Osloviť chce európske úrady aj slovenské ministerstvo pôdohospodárstva.