Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie Bieleho domu. Hovorca Bieleho domu Sean Spicer v noci na pondelok uviedol, že Spojené štáty "zaznamenali potenciálne prípravy" vlády sýrskeho prezidenta Bašára Asada na ďalší chemický útok, ktorý "by pravdepodobne mohol mať za následok masovú vraždu civilistov vrátane nevinných detí". Podľa Spicera ide o rovnaké prípravy, aké sa uskutočnili pred chemickým útokom, pri ktorom 4. apríla v meste Chán Šajchún zahynulo takmer 90 ľudí vrátane žien a detí.
Spicer zároveň Sýriu varoval, že "ak sa Asad s použitím chemických zbraní dopustí ďalšej masovej vraždy, on a jeho armáda za to draho zaplatí". Biely dom zatiaľ dôkazy o pravdivosti svojich tvrdení neposkytol. O situácii v Sýrii hovorili spolu v noci na utorok telefonicky aj ministri zahraničných vecí Ruska a Spojených štátov Sergej Lavrov a Rex Tillerson. Témou ich rozhovoru bolo zabezpečenie prímeria v Sýrii, boj s extrémistickými skupinami, ako aj predchádzanie útokom chemickými zbraňami.
Lavrov zároveň vyzval Washington, aby sa vyvaroval provokácií namierených proti sýrskych vládnym silám bojujúcim proti teroristom, ako bolo nedávne zostrelenie sýrskeho stíhacieho bombardéra Su-22 americkou stíhačkou.