Kapitán Jeff Davis, hovorca ministerstva nazývaného aj Pentagón, uviedol, že aktivita na leteckej základni Šaírát naznačuje "aktívne prípravy na použitie chemických zbraní".
Spojené štáty obvinili sýrske vládne sily z podniknutia aprílového chemického útoku z uvedenej základne, pri ktorom zahynuli desiatky civilistov. V reakcii naň prezident Donald Trump nariadil americkej armáde, aby vypálila na základňu približne 60 riadených striel.
Biely dom už informoval o hrozbe nového chemického útoku v Sýrii a varoval, že sýrsky prezident Bašár Asad a jeho armáda zaplatia za ďalší útok chemickými zbraňami "vysokú cenu". Asadova vláda a jeho spojenci toto obvinenie popierajú.
Varovanie Bieleho domu práve v čase vystupňovania napätia medzi sýrskym režimom a sýrskymi opozičnými silami podporovanými Spojenými štátmi.
Napätie sa prejavilo aj v rovine vojenskej konfrontácie - napríklad keď Spojené štáty 18. júna na východe Sýrie zostrelili vojenské lietadlo sýrskej armády. Svoju akciu zdôvodnili tým, že vládne lietadlo ohrozovalo spojencov koalície vedenej Američanmi.
Okrem toho od začiatku mája americké sily v oblasti at-Tanf pri hraniciach Sýrie s Irakom a Jordánskom najmenej trikrát bombardovali pozície provládnych jednotiek, ktoré údajne ohrozovali vojakov koalície.